Meble do ogrodu lub na taras - czym się kierować
Ogród

Meble do ogrodu lub na taras – czym się kierować?

Wiosna jest już w pełnym rozkwicie, nastaje czas urlopów, wypoczynku i relaksu. Czas zatem rozejrzeć się za wyposażeniem naszego tarasu lub ogrodu. Jakie jednak zakupić do nich meble, akcesoria? Na co zwrócić uwagę? Po co nam w ogóle jakiekolwiek meble na taras? Z jakiego tworzywa je wybierać? Tego wszystkiego dowiesz się poniżej.

Po co nam meble ogrodowe

Jeśli chcesz kupić meble do ogrodu lub na taras, pierwsze pytanie jakie powinieneś sobie zadać, to jakie mają one spełniać funkcje. Przebywanie w ogrodzie, w pięknej przestrzeni, wśród zieleni, kwiatów, drzew, już samo w sobie jest atutem. osoby, które nie posiadają domu z ogrodem mogą Ci tylko pozazdrościć. Cześć z nich może jedynie posmakować namiastki Twojego szczęścia w postaci tarasu.

Niezależnie jednak od tego, czy chcemy umeblować ogród czy taras, istotne jest określenie, do czego tych mebli potrzebujemy. Mogą one spełniać właściwie trzy funkcje. Jedną z nich jest wypoczynek. Wtedy warto zakupić wygodny stolik, miękkie fotele i sofy czy nawet parasol ogrodowy. Jeśli jednak chcesz używać tarasu lub ogrodu do jedzenia, lepiej zainwestować w stół obiadowy, np. drewniany, komfortowe fotele lub krzesła i ewentualnie zakupić kilka dodatków jak wazon czy mała lampka lub lampion.

Możesz także wykorzystywać ogród lub taras jedynie do krótkiego przebywania i cieszenia się świeżym powietrzem. Do tego wystarczy ci z pewnością leżak, pojedyncza ławka czy wiszące wygodne krzesło. W zależności od wybranej opcji możesz cieszyć się dłuższym wypoczynkiem, zrelaksować się po ciężkim dniu lub tygodniu pracy, spędzić czas ze znajomymi lub rodziną lub po prostu poopalać się nieco.

Tworzywo jest ważne

To, czy zakupione meble ogrodowe będą spełniać nasze oczekiwania w dużej mierze zależy z jakiego materiału są one wykonane. Prześledźmy zatem kilka najbardziej popularnych opcji. Drewno wydaje się ponadczasowe, pasuje do wszystkiego i jest naturalne. Meble z drewna mają różne kolory, które możemy dowolnie odświeżyć lub zmienić poprzez przemalowanie. Właściwie pielęgnowane meble drewniane są też długotrwale.

Nie każdy jednak lubi dokonywać regularnych konserwacji. Wadą jest również to, że drewno ma swoją wagę, co dla niektórych może stanowić problem. Kolejną opcją są tworzywa sztuczne lub technorattan. Meble w nich wykonane są stosunkowo tanie, trwałe oraz łatwe w utrzymaniu. Są to meble ogrodowe odporne na wilgoć. Są łatwe w czyszczeniu – wystarczy do tego jedynie wilgotna szmatka. Są też lekkie i stabilne, posiadając aluminiowy stelaż.

Technorattan jest też tworzywem bardzo eleganckim. Ich wadą pozostaje to, że nie są składane i potrzeba więcej miejsca do ich składowania. Trzecim w kolei materiałem jest rattan lub wiklina, która dobrze sprawdza się na tarasach i altanach. Jest ozdobna i efektowna, bardzo dekoracyjna i lekka. Jednak w parze z pięknością, nie idzie odporność na wilgoć. Meble wykonane z wikliny czy rattanu są trudne w przechowywaniu, z uwagi na swój rozmiar. Ostatnim możliwym wyborem są meble ogrodowe żeliwne lub aluminiowe, stosowane często w hotelach czy restauracjach. Są one lekkie, trwałe i można je składać, co jest bardzo wygodne, jednak meble żeliwne ciężko przechowywać, natomiast aluminiowe są tak lekkie, że mogą być przewrócone silniejszym wiatrem.

Co jeszcze?

Meble ogrodowe to dopiero początek. Są jeszcze przydatne akcesoria do ogrodu. Spośród nich możemy wybrać np. schowki w siedziskach, parasol ogrodowy, poduszki na oparcia i siedziska, pokrowiec na meble, materace, nakładki na meblane nogi, chroniące przed zarysowaniem. Dokonując wyboru mebli ogrodowych oraz akcesoriów do ogrodu warto kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim dopasujemy styl mebli do posiadanego ogrodu. Zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału są one wykonane, czy są wygodne, stabilne.

Ważne jest określenie ile mamy na nie miejsca na tarasie czy ogrodzie i czy mamy je gdzie przechować (a jeśli tak, to ile mamy na nie miejsca). Istotne, aby określić do czego mają nam służyć, a potem wybrać odpowiednią do tego konstrukcje czy wielkość. Na końcu określmy swój budżet. Najtańsze meble ogrodowe wykonane są z metalu lub tworzywa sztucznego, więcej natomiast zapłacimy za technorattan czy drewno. A jeśli już podejmiemy decyzję co do poszczególnych punktów, pozostanie nam jedynie poszukiwanie, zakup oraz cieszenie się cudownymi meblami w ogrodzie lub na tarasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *