Najlepszy kredyt konsolidacyjny – na co zwrócić uwagę szukając ofert
Porady

Najlepszy kredyt konsolidacyjny – na co zwrócić uwagę szukając ofert?

Kredyt hipoteczny, pożyczka na samochód, debet na koncie i raty za telewizor – mnogość zobowiązań może przyprawić o mały zawrót głowy. Nie dość, że każda z pożyczek, kredytów i kart kredytowych ma różne oprocentowanie, a odsetki naliczane są w różnych wysokościach, to jeszcze trzeba pamiętać o terminowej spłacie rat. W takiej sytuacji warto skonsolidować swoje zobowiązania. Sprawdź, jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny.

Masz problemy ze spłatą pożyczek i kredytów, które zaciągnąłeś? Chcesz spłacać jedną, niższą ratę zamiast kilku? Zastanów się nad możliwością konsolidacji wszystkich lub części  swoich zobowiązań. Aby ułatwić Ci rozeznanie, gdzie możesz wnioskować o najlepszy kredyt konsolidacyjny (sprawdź oferty), przygotowaliśmy listę rad i wskazówek, na co zwrócić uwagę przeglądając dostępne na rynku oferty.

Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Zanim wybierzesz kredyt konsolidacyjny, powinieneś porównać jego parametry. W sytuacji, w której się znalazłeś, nie możesz podejmować decyzji pod wpływem chwili, bez przeanalizowania wszystkich dostępnych na rynku ofert. Podpowiadamy, jakie cechy kredytu nie powinny umknąć Twojej uwadze.

Całkowity koszt kredytu

To jeden z najważniejszych parametrów kredytu, zarówno konsolidacyjnego, jak i każdego innego. Jest on nawet ważniejszy niż oprocentowanie, gdyż oznacza wszelkie koszty, jakie przyjdzie Ci ponieść, gdy zdecydujesz się na dany kredyt. Mówi o odsetkach, prowizji, opłatach i kosztach zakupu produktów dodatkowych.

Uwaga!

Porównując ze sobą dwa kredyty, zawsze zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu, a nie samo oprocentowanie. Może się zdarzyć, że kredyt konsolidacyjny z wyższym oprocentowaniem będzie tańszy od tego z niższym, ze względu na fakt, iż ten drugi będzie obciążony wyższą prowizją.

Ubezpieczenie

W niektórych bankach kredytobiorca musi skorzystać z oferowanego mu wraz z kredytem ubezpieczenia, w innych niekoniecznie. Przeglądając oferty pożyczek, koniecznie zwróć  na to uwagę. Pamiętaj, że taka polisa zabezpiecza przede wszystkim interes banku, a dopiero w drugiej kolejności Twój. Jeśli zdecydujesz się na ofertę z obowiązkowym ubezpieczeniem, dowiedz się, w jaki sposób opłacana jest składka – jednorazowo czy co miesiąc, wraz z ratą.

Wymagane dokumenty

Miej na uwadze, że kredyt konsolidacyjny to nie chwilówka, więc do jego zaciągnięcia nie wystarczy sam dowód osobisty. Dlatego sprawdź, jakie dokumenty będziesz musiał dostarczyć do banku wraz z wnioskiem o kredyt. Najczęściej banki proszą o przedłożenie zaświadczenia o zatrudnieniu, z tym że niektóre zaakceptują papier od pracodawcy, a inne będą wymagać zaświadczenia na specjalnym druku. Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony też o dołączenie wyciągu z konta.

Najlepiej, gdy na długo wcześniej sprawdzisz wytyczne i przygotujesz wszystkie dokumenty, bo niedostarczenie któregokolwiek z wymaganych może opóźnić procedurę rozpatrywania wniosku.

Czas oczekiwania na pieniądze

Zależy Ci na czasie? Porównaj czas, w jakim banki obiecują rozpatrzyć wniosek o kredyt i wydać decyzję o jego przyznaniu. Może się okazać, że jeden kredytobiorca zobliguje się to zrobić szybciej niż inny. A po co czekać, skoro możesz mieć pieniądze praktycznie od ręki?

Najlepszy kredyt konsolidacyjny – o czym mówi RRSO?

Chcesz najszybciej jak to możliwe porównać oferty kredytowe? Zwróć uwagę na RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania) każdej z nich. Uwzględnia ono wszystkie dodatkowe opłaty, w tym koszty przygotowawcze, oprocentowanie czy ubezpieczenie. Banki czasem stosują pewien chwyt marketingowy.

Wabikiem na klientów jest informacja o oprocentowaniu wynoszącym 0 proc., jednak po dokładnym przeanalizowaniu oferty okazuje się, że nie jest ona już tak atrakcyjna, jak na pierwszy rzut oka. Nie brakuje na rynku ofert z zerowym oprocentowaniem i RRSO wynoszącym kilkanaście procent.

Kalkulator kredytu konsolidacyjnego – osobisty doradca

Przydatnym narzędziem w wyborze najlepszej oferty jest kalkulator kredytu konsolidacyjnego. Z jego pomocą łatwo i szybko zweryfikujesz, gdzie otrzymasz kredyt konsolidacyjny na najkorzystniejszych z Twojego punktu widzenia warunkach. Jak działa taki kalkulator?

Wystarczy w wybrane miejsca wpisać informacje dotyczące zadłużeń, które chcesz skonsolidować, z tym że nie trzeba wpisywać wszystkich. Możesz wpisać tylko wybrane, a pozostałe spłacać na dotychczasowych warunkach. Po uzupełnieniu tych rubryk trzeba jeszcze ustalić preferowane parametry kredytu konsolidacyjnego. Na tej podstawie kalkulator kredytowy dokona obliczeń i wskaże Ci ofertę najkorzystniejszą w Twojej sytuacji.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *