Sprzęty dla trawnika – które z nich okażą się priorytetowe?
Ogród

Sprzęty dla trawnika – które z nich okażą się priorytetowe?

Nie ma wątpliwości co do tego, że każdy ogród wymaga pielęgnacji i poświęconego czasu. Szczególnie ważny na tej przestrzeni jest trawnik, po którym każdego dnia stąpamy z przeróżnych powodów. Latem, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, a większość czasu spędzamy w ogrodzie, gęsto rosnąca i równo skoszona murawa pod stopami daje wiele satysfakcji zarówno nam, jak i wszystkim domownikom.

Wszystkie zabiegi dotyczące pielęgnacji murawy wymagają wkładu i wysiłku osoby za to odpowiedzialnej. Warto możliwie maksymalnie ułatwiać sobie pracę poprzez zakup różnych urządzeń ogrodowych. Poniżej, wymienimy wszystkie sprzęty do pielęgnacji ogrodu, które każdy domownik powinien mieć w swoim garażu.

Kosiarka – najważniejszy sprzęt ogrodowy

Kosiarkę możemy znaleźć w niemal każdym garażu ulokowanym tuż przy budynkach mieszkalnych. Jest to bez wątpienia najważniejszy spośród wszystkich urządzeń ogrodowych sprzęt, przydający się nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Obecnie, kosiarki możemy podzielić na trzy różne podgrupy: spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Każdy typ posiada nieco inne przeznaczenie i lepiej odnajduje się w poszczególnych ogrodach. Wpływ na to ma oczywiście rodzaj terenu oraz jego struktura.

Kosiarki spalinowe, przez wzgląd na swoją wielkość znacznie lepiej spisują się na większych i mniej równych powierzchniach. Tego nie można powiedzieć o odmianach elektrycznych, dysponujących przewodem zasilającym. Te okażą się idealne na mniejszych przestrzeniach, podobnie jak z resztą wersje akumulatorowe.

Kosy spallinowe

Kosy i podkaszarki – sama kosiarka to za mało?

Kosiarki ze względu na swoją budowę raczej nie są w stanie wjechać w każde miejsce. Najbardziej problematyczne okazują się fragmenty pod płotem oraz między gęsto porośniętymi krzewami. Tam najlepiej sprawdzi się podkaszarka bądź kosa spalinowa. To doskonałe urządzenia gwarantujące pewny chwyt i smukłą przestrzeń roboczą. Czym natomiast kosa różni się od podkaszarki? Kosy spalinowe zazwyczaj posiadają zewnętrzny uchwyt oburęczny, występujący poza rękojeścią. Można je przeważnie przypinać do swoich pleców, aby łatwiej nimi operować. Służą nie tylko do podkaszania, ale również do pozbywania się większych traw. Podkaszarki są natomiast typowymi urządzeniami ogrodowymi, mającymi na celu wyzbycie się trawnika wyłącznie spod ogrodzenia czy drzewek.

Aeratory i wertykulatory – niezbędne w pielęgnacji

Skoszenie murawy to jedno, ale drugą kwestią jest zadbanie o jej gęsty i poprawny rozwój. Do tego typu zadań używa się aeratorów i wertykulatorów. Mają one za zadanie napowietrzyć glebę i nieco ją rozluźnić. To z kolei pozwala lepiej przedostawać się potrzebnym składnikom mineralnym w głąb gleby. Trawnik do rozwoju potrzebuje promieniowania słonecznego, wody i tlenu. Pozbycie się martwej darni przy użyciu wertykulacji umożliwia ich dopuszczenie w głąb gruntu, a nakłuwanie na określoną grubość wzbudza rozrost nowych warstw. Aerator i wertykulator może być jednym sprzętem o wymiennych ostrzach. Występuje zarówno w formie spalinowej, jak i elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *