Jakie meble do małej łazienki?
Łazienka

Jakie meble do małej łazienki?

Urządzanie i meblowanie małej łazienki powinno się zacząć od rozplanowania przestrzennego i odpowiedniego zmierzenia sprzętów i urządzeń. Wybrany przez nas sprzęt powinien być odpowiedni gabarytowo, wanna, kabina czy szafki powinny być nieduże i pasować do siebie nawzajem. Pamiętając, że łazienka jest bardzo narażona na zmianę temperatury i wilgoć musimy wybierać meble, które są odpowiednio wykończone, mają zabezpieczone fronty i korpusy materiałami odpornymi, mogą być zabezpieczone fornirem lub okleiną zabezpieczoną wodoodpornymi lakierami poliuretanowymi.

Rodzaje szafek:

– drewniane szafki łazienkowe: ten rodzaj bardzo ładnie wygląda i są niedrogie prawidłowo zabezpieczone, więc posłużą bardzo długo

– szafki łazienkowe z tworzywa sztucznego: takie szafki są odporne na ciepło i wilgoć, lecz trzeba na nie uważać, bo łatwo pękają i dziurawią się

– szklane szafki łazienkowe: są one bardzo drogie i minusem jest fakt ze wszystko widać

– szafki łazienkowe z MDF: najmniej odporne na wilgoć

– szafki łazienkowe metalowe: szafki są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wykonywane są ze stali nierdzewnej, powlekane powłoką ochronną niklowo-chromową, cynkową, cynową lub aluminiową

– szafki łazienkowe z płyt wiórowych i pilśniowych

W małej łazience możemy zastosować meble aż do sufitu, wykorzystując wnęki i narożniki pomieszczenia. Bardzo ważne jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Teraz bardzo dobrym rozwiązaniem są żarówki LED. Meble powinny być o prostych kształtach i gładkich frontach, pod względem wizualnym zabiorą nam mniej miejsca. Szafki w łazience powinny być funkcjonalne, drzwiczki powinny się lekko otwierać i zamykać, możemy też zastosować system cichego zamykania lub typu push, który musimy tylko dotknąć, a szafka sama się otwiera co jest bardzo praktyczne jak mamy mokre czy posmarowane ręce kremem.

Najwięcej miejsca zajmuje nam wanna lub prysznic oraz umywalka i ubikacja, resztę miejsca możemy przeznaczyć na szafki. W tak małej łazience dobre będą szafki pod umywalką i  wąskie półki, aby było funkcjonalnie możemy szafkę „słupek” umieścić pomiędzy pralką a ścianą. Pod umywalką możemy dać bardzo pojemną szafkę, w której będziemy przechowywać najpotrzebniejsze kosmetyki i przybory toaletowe. Dobrym pomysłem jest zakup wiszącej szafki nad umywalkę z lustrem, jest to praktyczne, gdyż mamy już lustro i dodatkowe miejsce na kosmetyki i inne rzeczy, plusem jest to, że posiadają wbudowane oświetlenie, dzięki czemu nie musimy kupować dodatkowych lamp. Dodatkowym atutem w niektórych modelach są wbudowane wewnątrz gniazdka elektryczne, co ułatwia nam suszenie włosów czy golenie się.

Jeżeli zdecydujemy się na wybór wanny, to również pamiętajmy, kiedy będziemy ją zabudowywać, aby wykorzystać na urządzenie sobie tam schowka z uchylnymi drzwiczkami, pomieści on nam wiele akcesoriów łazienkowych. W obudowie wanny wybierajmy szeroki rant, co będzie nam służył jako półka na akcesoria kąpielowe, praktycznym rozwiązaniem są również wygodne półki  i funkcjonalne szafki zawieszane nad wanna i toaletą, które możemy wykorzystać do przechowywania papieru toaletowego, mydła i detergentów. Dodatkowym miejscem na szafkę będzie przestrzeń nad pralką, można tam również zamontować zestaw półek, które są bardzo funkcjonalne. W małej łazience wykorzystujemy tez drzwi, na których możemy zawiesić wiszące kieszenie na drobne przedmioty oraz haczyki.

Jeden komentarz

  • jeszee

    Dzięki za tę poradę. Co prawda remont łazienki mam dopiero za rok czasu, ale już myślę, jak urządzić. Niestety, ale ma niecałe 4m2, a więc chyba będę musiała jakoś ją powiększyć, np. kosztem korytarza…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *