Aranżacja salonu – pomysły na nowoczesny wystrój wnętrza
Projektowanie

Aranżacja salonu – pomysły na nowoczesny wystrój wnętrza

Salon to miejsce, którego rolę w naszym codziennym życiu ciężko przecenić. Tutaj się relaksujemy, wypoczywamy, przyjmujemy gości a łączony z kuchnią służy często za jadalnię. Aranżacja przestrzeni tak, aby była komfortowa i modna to spore wyzwanie. Szczególnie problematyczne może być urządzenie salonu o ograniczonym metrażu lub niestandardowym układzie ścian.

Salon to miejsce, którego rolę w naszym codziennym życiu ciężko przecenić. Tutaj się relaksujemy, wypoczywamy, przyjmujemy gości a łączony z kuchnią służy często za jadalnię. Aranżacja przestrzeni tak, aby była komfortowa i modna to spore wyzwanie. Szczególnie problematyczne może być urządzenie salonu o ograniczonym metrażu lub niestandardowym układzie ścian.

Jeśli szukasz pomysłu na nowoczesny salon? Sprawdź kilka propozycji, które mogą Cię zainspirować!

Aranżacja niewielkiego salonu

Ograniczony metraż nie musi być przeszkodą, w stworzeniu oryginalnego i funkcjonalnego pomieszczenia. Najważniejsze w takiej sytuacji jest jego optyczne powiększenie -to często wykorzystywana przez projektantów sztuczka. Inspiracją do salonu o niewielkiej powierzchni może być styl skandynawski, który sprawdza się wyśmienicie w takich przypadkach.

Charakteryzuje się minimalizmem, naturalnością oraz oszczędnością w doborze dodatków. Ta wnętrzarska powściągliwość gwarantuje, że pokój nie będzie sprawiał „zagraconego” i przeładowanego dekoracjami. Przeważa tu jasna kolorystyka – biele, beże, szarości. Dzięki niej właściwie każde pomieszczenie będzie wydawało się na większe niż jest w rzeczywistości. Docenimy to jednak szczególnie w przypadku tych mniejszych. Szczególnie dobry efekt uzyskuje się, kiedy mamy do czynienia z dobrze naświetlonym, słonecznym pokojem – na to niestety nie zawsze mamy wpływ.

Świetnym wyborem do takich wnętrz będą wodoodporne panele winylowe. Imitują naturalny deseń drewna, a jednocześnie utrzymane są w chłodnych odcieniach szarości czy bieli, trudnych do uzyskania w przypadku prawdziwej deski czy parkietu. Maksymalnie duża, odsłonięta powierzchnia podłogi fenomenalnie dopełnia skandynawską kompozycję. 

Pomysł na nowoczesny salon na poddaszu

Poddasze jest trudnym miejscem do aranżacji. W dalszym ciągu myśląc o „poddaszu”, przychodzi nam do głowy klasyczny strych w domu dziadków – pełen niepotrzebnych przedmiotów, skrzyń i pajęczyn. Oczywiście od kilku lat ten trend się znacząco zmienia i doceniamy unikalny potencjał drzemiący w spadzistych dachach, odsłoniętych belkach stropowych i ukośnych oknach. To pole dla wyobraźni projektant i wdrożeniu wielu ciekawych pomysłów.

Trudność aranżacji takiej przestrzeni przejawia się przede wszystkim w dwóch aspektach – w ograniczonej skosami przestrzeni oraz często słabym doświetleniu wnętrza. Nie są to jednak problemy, których nie da się rozwiązać.

Na poddaszach sprawdzą się przede wszystkim niewysokie meble, dzięki którym funkcjonalnie zorganizujesz przestrzeń, nie ryzykując uderzeń głową w dach. Z doborem mebli nie powinno być problemu, ponieważ ten styl staje się coraz popularniejszy. Zdecydowanie preferowane są tutaj jasne kolory – białe sofy i fotele, które nie tylko wyglądają nowocześnie, ale i pomagają rozjaśnić pomieszczenie.

Ciekawym, a wręcz obowiązkowym pomysłem na nowoczesny salon na poddaszu jest potraktowanie drewnianych belek jako elementu dekoracji. To one podkreślają unikalność wnętrza. Aby stworzyć spójną aranżację i harmonijną kompozycję, warto pod ich kolor dobrać naturalnie wyglądającą podłogę czy elementy mebli. Ze względów praktycznych i estetycznych świetnie do tego nadają się panele laminowane, a jeszcze bardziej wodoodporne panele winylowe, które nie ulegną zniszczeniu, gdyby dach zaczął przeciekać albo ktoś zostawił uchylone okno w czasie deszczu. Naturalny wygląd drewnianych desek i szeroka gama różnych odcieni dekorów jest właśnie tym czego szukasz.

Inspiracje do salonu w stylu loftowym

Loft. To słowo, które elektryzuje ogromne rzesze ludzi. Miłośników tego typu wnętrz jest bardzo dużo, natomiast nie wszyscy są szczęśliwymi posiadaczami takich apartamentów.

Salon loftowy charakteryzuje się dużymi oknami, nagą cegłą na ścianach, betonem pozostałościami po pofabrycznych instalacjach. Surowość, industrialność i artystyczne niedopracowanie tworzą razem wnętrza o unikalnym stylu. Wbrew obiegowej opinii urządzenie takiego wnętrza jest niezwykle trudne. Nie wystarczy tylko wstawić mebli do niewykończonego wnętrza. Tutaj każdy element ma znaczenie – dekoracje, akcenty kolorystyczne, ułożenie poszczególnych elementów.

Do aranżacji salonu w stylu loftowym często wprowadza się naturalne akcenty, aby uczynić przestrzeń bardziej przyjazną, ciepłą i przytulną. Może to być drewniany stół, estetyczne panele ścienne 3D, a przede wszystkim podłoga – drewniana (co jest olbrzymim kosztem) lub do złudzenia przypominająca prawdziwe deski. W tym drugim przypadku doskonale sprawdzają się panele winylowe np. marki ROCKO.

Jeżeli chcesz wykorzystać styl loftowy jako inspirację do salonu, nie przesadzaj z wyposażeniem i przepychem w dekoracjach. Pamiętaj – ma być prosto, surowo i artystycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *