Projektowanie

Mozaika podłogowa. Gdzie warto ją umieścić, do czego nawiązuje i jaki ma charakter?

Mozaika jest znanym od wielu stuleci sposobem na wykończenie wnętrza i pozwala nam na stworzenie bardzo estetycznej przestrzeni. Charakteryzuje się ciekawym wyglądem pełnym przepychu, który dobrze sprawdza się w połączeniu z wieloma stylizacjami i kolorami. Zobaczmy, jak można ją wykorzystać.

Do czego nawiązują mozaiki we współczesnym wystroju wnętrza?

Dzisiejsze mozaiki są przede wszystkim sposobem na nawiązanie do najbardziej tradycyjnych wystroju wnętrz, znanych nam ze starożytności. Wyjątkowe, charakterystyczne dla swojej epoki mozaiki możemy znaleźć między innymi w starożytnym Rzymie czy starożytnej Grecji. Nie stronią od nich także kultury z Bliskiego Wschodu.

W ten sposób wiele mozaik od razu przywodzi nam na myśl antyczne lub orientalne wnętrza. Jeśli chcemy zatem dodać do swoich pomieszczeń odrobinę niezwykłości, powinniśmy koniecznie na nie postawić. Wystarczy dobrać właściwy wzór, aby rezultat został osiągnięty z ogromnym powodzeniem.

Jaki charakter mają mozaiki?

Najprostsze mozaiki są zazwyczaj dwukolorowe, na przykład czarno-białe. Znajdujemy w nich klasyczne piękno, a ich spokojny, stonowany i niesamowicie uniwersalny charakter sprawia, że pasują dosłownie do wszystkich kolorów ścian oraz mebli. Jednak nie każda mozaika musi być prosta i z całą pewnością na jeszcze większą uwagę zasłużyły sobie te najbardziej bogate.

Intrygujące, pełne przepychu płytki mozaika cechują się niezwykle pięknymi, geometrycznymi wzorami, które zostały na nich umieszczone. Często tworzą wzór patchworkowy, na którego każdym elemencie widnieje zupełnie inny motyw. Przeplatające się motywy dają nam poczucie bogactwa, przepychu i niesamowitego wzornictwa, które od pierwszego spojrzenia budzi intrygujące skojarzenia właśnie z odległymi, orientalnymi krajami. Co więcej, to sposób na urozmaicenie wnętrza, które ma bardzo proste i stonowane pozostałe elementy. Dzięki mozaice na pewno stanie się absolutnie niepowtarzalne.

Gdzie warto umieścić mozaikę?

Zacznijmy od tego, że mozaika może urozmaicić zarówno wygląd ścian, jak i posadzki. Jest jednym z tych rodzajów wykończenia, który doskonale sprawdza się praktycznie w każdym pomieszczeniu, ponieważ zawsze budzi zainteresowanie i przyciąga oko. Jednak są pewne szczególne miejsca, w których mozaika sprawdzi się najlepiej.

Pierwszym z nich jest łazienka, w której zazwyczaj stawiamy na prostotę i mono barwne wykończenie. Białe meble, armatura i ściany sprawiają jednak, że pomieszczenie staje się niezwykle monotonne i nie każdemu przypada do gustu. Dlatego czasami warto odejść od tego schematu i zdecydować się na coś innowacyjnego, jak właśnie ciekawa mozaika.

Drugim przykładem jest hol. To miejsce, które często traktowane jest po macoszemu. Pamiętajmy jednak, że to on robi pierwsze wrażenie na gościach. Dlatego warto wywołać ich pozytywne uczucia za pomocą bogatszego wystroju wnętrza. Mozaika z pewnością w tym pomoże i sprawi, że zazwyczaj nijakie pomieszczenie nabierze unikalnego charakteru i czaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *