Jakie świece zapachowe wybrać do łazienki?
Porady

Jakie świece zapachowe wybrać do łazienki?

Łazienka jest jedną z bardziej intymnych przestrzeni, tym bardziej, że wielu z nas służy do stworzenia własnego, domowego spa, gdzie można się zregenerować i zrelaksować. A nic tak dobrze temu nie sprzyja, jak nastrojowe światło świec i ich magiczne zapachy. Które z nich wybrać, by łazienka stała się oazą spokoju, gdzie naprawdę można wypocząć?

Zapach czyli ta niewidzialna dekoracja

Zmysł powonienia jest jednym z silniejszych, choć często niedocenianym sprzymierzeńcem w wywoływaniu określonych stanów emocjonalnych. Zapachy pełnią niezwykle ważną rolę w oddziaływaniu na nasze samopoczucie – dodają energii, wyciszają, koją, przywołują przyjemne skojarzenia i wspomnienia. A nade wszystko pobudzają wyobraźnię. Świece zapachowe to najłatwiejszy sposób na przemianę przestrzeni w miejsce wyjątkowe. Dzięki nim zwykła łazienka staje się ogrodem kąpielowym wypełnionym ulubionymi aromatami. Ale przyjemna kąpiel to nie jedyna okazja, kiedy warto ich używać.

Świece zapachowe – dopasuj aromat do okazji

Aromaty świec zapachowych są bardzo różnorodne. Z powodzeniem można używać ich w przestrzeni łazienki na co dzień, jako alternatywy dla innych odświeżaczy. Do takich celów najlepiej sprawdzą się zapachy odświeżające, lekkie. Oprócz klasyków, gdzie dominują nuty wodne – np. nadmorska bryza, świeże pranie – świetnie sprawdzi się również aromat zielonej herbaty, białych, ale nie za słodkich kwiatów, magnolii, arbuza, trawy cytrynowej.

Natomiast podczas kąpieli najlepiej sięgnąć po świece z linii spa – to odpowiednio skomponowane mieszanki wprowadzające w stan odprężenia. Doskonałym wyborem będą również cięższe, orientalne zapachy – sandałowiec, paczuli, wanilia, drzewo cedrowe lub te kojące: lawenda, bergamotka, drzewo różane czy kwiaty ylang ylang.

Praktyczna aranżacja przestrzeni

Oprócz oczywistych korzyści aromaterapeutycznych, jakie niesie ze sobą palenie świec zapachowych, dla wielu z nas nie mniej ważne będą także kwestie estetyczne i praktyczne. Świece stanowią przecież ważny element dekoracyjny. Nikt z nas nie powinien mieć kłopotu z wyborem modelu, koloru i faktury świecy, która najlepiej będzie korespondować z estetyką łazienki. Wybór produktów na rynku jest ogromny. Natomiast jeśli chodzi o stronę praktyczną korzystania z nich, warto wziąć pod uwagę kilka poniższych porad.

Wszystkie świece powinny być ustawione w bezpiecznym miejscu i mieć stabilne, płaskie podłoże. Świece o otwartej formie – takie jak walce czy kule – w przeważającej większości wymagają zastosowania podstawek lub pojemników, ewentualnie lampionów. Dobrym, niezwykle praktycznym rozwiązaniem są świece w szkle, których nie trzeba dodatkowo zabezpieczać w trakcie palenia. Mogą być one wyposażone w wieczko, które chroni wosk przed zabrudzeniami i przedłuża trwałość zapachu (zabezpiecza go przed zbyt szybkim utlenianiem). Do małych pomieszczeń wybierajmy mniejsze świece – rozmiar ma duży wpływ na intensywność i ilość aromatu, która uwalnia się w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *