Jaki kupić materac na łóżko
Porady

Jaki kupić materac na łóżko?

Odpowiednio dobrany materac na łóżko pozwala spokojnie i komfortowo przespać noc. Rano budzimy się w pełni wypoczęci i zregenerowani oraz mamy siły na kolejny ciężki dzień. Złe ułożenie ciała w trakcie snu będzie skutkować znacznie pogorszonym samopoczuciem i sprawi, że kolejnego dnia ciężko nam będzie wstać z łóżka. Wiele osób nie śpi spokojnie, często się wierci, dlatego też powinno się wybierać materace, które bez względu na pozycję, będą idealnie dopasowywać się do kręgosłupa, gwarantując mu prawidłowe podparcie. W ten sposób unikniemy bólu pleców, czy też innych schorzeń w przyszłości.

Jaka wielkość materaca na łóżko?

Wielkość materaca powinna być przede wszystkim wybrana pod kątem ilości osób, które będą na nim spać. Jeśli ma to być model jednoosobowy, niezbędne jest zachowanie przynajmniej dziesięciocentymetrowego zapasu z obu stron, aby zagwarantować przestrzeń do wiercenia się. Długość materaca na łóżko powinna być przynajmniej o dwadzieścia centymetrów większa, niż wynosi wzrost jego użytkownika. Bardzo często na półkach sklepowych uniwersalnym rozmiarem jest 100 x 200 cm.

Do sypialni małżeńskiej wybiera się materac na łóżko, który również będzie zachowywał takie zasady, jednak musi być on o wiele większy. Idealnym rozmiarem okazuje się 180 x 200cm lub 200 x 200 cm. Duży wpływ na to, jak duży model zostanie wybrany, ma przede wszystkim wielkość stelaża łóżka oraz metraż samego pomieszczenia. Do pokojów dziecięcych wybiera się z reguły materace w rozmiarach 60 x 120 cm lub 70 x 120 cm. Oczywiście można zakupić większy egzemplarz, dzięki czemu będzie on dziecku starczyć na dłużej i na taki krok często decydują się rodzice. Materace w wielu rozmiarach dostępne są na stronie sklepu https://sembella.pl/produkty/materace/.

Twardość materaca na łóżko

Twardość materaca na łóżko to jeden z czynników, który decyduje o komforcie snu i jednocześnie najmniej brany pod uwagę przez klientów. Jest to oczywisty błąd wynikający z niewiedzy. Wybór odpowiednio twardego materaca na łóżko uzależniony jest przede wszystkim od wagi użytkownika, a także od pozycji jego spania oraz ułożenia kręgosłupa. Wysokiej jakości egzemplarz powinien w pełni odciążać plecy na każdym ich odcinku. Materace na łóżko klasyfikuje się na poszczególne klasy:

  • H1 – miękki materac na łóżko dostosowany do wagi użytkownika wynoszącej nie więcej niż 60 kilogramów
  • H2 – średniej twardości materac na łóżko dostosowany do wagi użytkownika wynoszącej od 60 do 80 kilogramów
  • H3 – twardy materac na łóżko dostosowany do wagi użytkownika wynoszącej od 80 do 110 kilogramów
  • H4 – bardzo twardy materac na łóżko dostosowany do wagi użytkownika wynoszącej od 110 kilogramów w górę

Odpowiednio dobrany materac na łóżko to taki, który idealnie będzie dopasowywać się do kształtu ciała. W przypadku osób śpiących na boku ramiona oraz kręgosłup i biodra powinny tworzyć linię prostą, natomiast w pozycji na plecach sam kręgosłup powinien przyjmować pozycję przypominającą literę S.

Jaki rodzaj materaca wybrać?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów materacy na łóżko. Bardzo często klienci celują w modele najtańsze, co nie jest oczywiście dobrym rozwiązaniem. Może to bowiem skutkować jego szybkim wyeksploatowaniem, a w konsekwencji koniecznością wymiany na nowy lub problemami i dolegliwościami, które będą towarzyszyć w przyszłości. Bardzo często osoby, które narzekają na dyskomfort związany z plecami, nie zdają sobie sprawy, że może on wynikać właśnie ze źle dobranego materaca i jego twardości. Komfortowy i zdrowy sen może zapewnić model piankowy, lateksowy lub sprężynowe – wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *