Tapeta w łazience – Jak to zrobić, by się sprawdziła?
Łazienka

Tapeta w łazience – Jak to zrobić, by się sprawdziła?

Planowanie remontu łazienki wymaga, abyśmy dobrze zapoznali się z przestrzenią i metrażem. Wielkość jest bardzo ważna, aby funkcjonalnie ja zaprojektować. Łazienka jest miejscem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu rano i wieczorem, dlatego chcemy, aby było przytulne. Możemy się w niej relaksować, odpoczywać, wprawiać w dobry nastrój. Projektując łazienkę, staramy się znaleźć idealne miejsce na umywalkę, wannę lub prysznic, pralkę i szafki.

O wyglądzie łazienki decyduje odpowiedni wybór ścian i podłóg. Czasy, kiedy bardzo modne i praktyczne były tylko płytki, gres już odchodzą bezpowrotnie. Teraz dodatkowymi materiałami, które się używa do aranżacji łazienki, są okładzina kamienna, tynk strukturalny, szkło, drewno i tapety. Łazienka to pomieszczenie, które jest bardzo narażone na wilgoć i zmiany temperatury. Kąpiel w gorącej wodzie podnosi temperaturę pomieszczenia. Dlatego musimy wybrać odpowiednie materiały do jej aranżacji. Ciekawym i nowoczesnym pomysłem są tapety, które są niedrogie i łatwe w montażu i możemy sobie pozwolić na ich częstą zmianę. Tapety w łazience dają nam możliwość stworzyć sobie wymarzoną aranżację, wybrać sobie kolor, motyw i wzór.

Rodzaje tapet stosowanych w łazience:

Tapeta winylowa

To jest tapeta, która jest pokryta tworzywem PCV i jest odporna na zmiany temperatury i wodę. Jest łatwa w utrzymaniu czystości można ja myc i szorować, są wytrzymałe i niepalne. Dostępne są dwa rodzaje tapety z winylem płaskim oraz spienionym. Płaskie są cienkie i gładkie mają błyszcząca powierzchnię, natomiast spienione pozwalają na ukrycie nierówności ścian. Dodatkowym plusem jest fakt, że są one odporne na działanie promieni słonecznych i długo utrzymują swój pierwotny wygląd. Wśród tapet winylowych rozróżniamy rozmaite kolory, wzory, różne faktury. Aby podkreślić nowoczesny styl naszej łazienki, możemy zastosować minimalistyczne tapety w kolorach bieli, szarości i beżu, w geometryczne i roślinne wzory.

Tapeta z włókna szklanego:

Tapety są wykonane z prasowanej i tkanej przędzy ze specjalnego rodzaju szkła, zapewniają oddychanie ścian mimo takiej budowy. Ten rodzaj jest również odporny na wilgoć i zmiany temperatury, tapety te przypominają wyglądem tkaninę, która się prezentuje na ścianie bardzo elegancko. Dodatkowym plusem jest fakt, że można je malować wodoodporną farbą. Tapety z włókna szklanego możemy kłaść bezpośrednio na beton, tynk, drewno, metal lub płyty wiórowe oraz kartonowo gipsowe.

Pamiętać należy, że są one bardzo ciężkie do zerwania.

Dostępność tak bardzo dużo wzorów, grubości, od gładkich w jodełkę, prążki, romby czy płótno oraz mnóstwo nowoczesnych wzorów pozwala na stworzenie odpowiedniego wzoru dla każdego. Rodzaj tej tapety ma bardzo duże zastosowanie w szkołach, bankach, urzędach, hotelach i wszelakich budynkach ogólnodostępnych.

Raufaza:

Inaczej tapeta do malowania, taka tapeta składa się z kilku warstw papieru, pomiędzy którymi są wióry drewna, ma ona strukturę zależną od grubości i kształtu i rozmieszczenia wiórek. Są one białe i możemy ją malować sami na dowolny kolor, jaki nam odpowiada w danej chwili. Należy tylko pamiętać, aby były to farby wodoodporne.

Jeden komentarz

  • Johanaa

    Dla mnie tapeta jest trochę staroświecka, ale wydaje mi się, że jakby się ją połączyło z nowoczesnymi elementami, płytkami, to mogłaby zrobić niezłą furorę 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *