Prysznic bez brodzika. Zalety i wady pryszniców bez brodzików.
Łazienka

Prysznic bez brodzika. Zalety i wady pryszniców bez brodzików.

Nowoczesna łazienka jest nie tylko miejscem, w którym domownicy dbają o higienę i załatwiają swoje potrzeby. Musi to być miejsce przyjazne maluchom oraz osobom starszym. Wszystkie sprzęty znajdujące się w łazience tworzą jej niesamowity klimat. Z tego powodu warto przyłożyć się do wyboru wyposażenia łazienki, zarówno pod względem funkcjonalnym, estetycznym, jak i ergonomicznym. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie prysznic bez brodzika.

Charakterystyka pryszniców bez brodzika

Prysznice posiadające odpływ liniowy są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem łazienkowym. Dlaczego tak się dzieje? Zastosowanie odpływu liniowego daje wiele możliwości. Przede wszystkim takie rozwiązanie pozwala stworzyć prysznic dopasowany do własnych wymagań. Kabina prysznicowa jest ograniczona pod kątem wymiarów przez brodzik.

Kiedy pozbędziemy się brodzika, problem ten znika i można stworzyć prawdziwą strefę prysznicową ograniczoną jedynie rozmiarami łazienki. W ten sposób nie trzeba się martwić tym, że prysznic będzie niekomfortowy. Ponadto usunięcie brodzika jest bezpieczniejszym rozwiązaniem dla maluchów oraz osób starszych. Kiedy nie trzeba podnosić wysoko nogi, aby wejść i wyjść z kabiny można ograniczyć ryzyko potknięcia i urazu. W dodatku większa powierzchnia prysznica pozwoli na zamontowanie różnego rodzaju uchwytów i poręczy, które mogą ułatwić życie osobom starszym lub niepełnosprawnym – wspomina ekspert ze sklepu TaniaLazienka.com.

Zalety pryszniców bez brodzików

Część zalet pryszniców bez brodzika zostało już wymienionych. Prócz tego, że dają możliwość stworzenia dowolnie dużych powierzchni prysznicowych trzeba dodać kolejne istotne plusy. Odpływ prysznicowy sprawia, że czyszczenie łazienki jest łatwiejsze. Powierzchnia prysznicowa jest płaska co sprawia, że jej czyszczenie jest bardzo komfortowe. W dodatku osad z mydła nie osadza się tak łatwo, przez co w gruncie rzeczy do czyszczenia jest mniej. Kolejną zaletą są możliwości aranżacyjne prysznica bez brodzika. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie przestrzennej łazienki na relatywnie niedużym metrażu. Przeszklenia sprawią, iż łazienka będzie bardziej stylowa i nowoczesna.

Wady pryszniców bez brodzików

Niestety praktycznie każde rozwiązania posiada pewne wady, których należy być świadom. Tak samo jest w przypadku prysznicy bez brodzika. Odpływy prysznicowe najłatwiej montuje się, kiedy nie została położona posadzka. Jeżeli decyzja o zastosowaniu tego rozwiązania zostanie podjęta na etapie gruntownego remontu lub budowy domu, nie powinno być problemów z użyciem odpływu liniowego. Kiedy chcemy zainstalować odpływ prysznicowy bez totalnej remontu, może być to zadanie niewykonalne. W przypadku tego rozwiązania niezbędna jest bardzo dobra hydroizolacja, szczególnie w przypadku mieszkania w bloku, gdyż pozwoli uchronić sąsiadów przed zalaniem. Dodatkowo koszt zastosowania prysznica bez brodzika jest z reguły wyższy niż w przypadku kabiny prysznicowej – uzupełnia ekspert.

Na czym polega działanie odpływu liniowego?

Aby móc skorzystać ze wszystkich zalet prysznica bez brodzika, niezbędne jest zainstalowanie w posadzce odpływu liniowego. Ogólnie rzecz biorąc, każda kabina prysznicowa czy wanna posiada odpływ. Jest to instalacja odprowadzająca wodę do głównej rury kanalizacyjnej. W przypadku odpływu liniowego jest rynienka wbudowana w posadzkę, która najczęściej jest przykryta rusztem. Jest to specjalna kratka, która ma działać jak filtr na duże cząstki zanieczyszczeń. Jeżeli pod prysznice użytkownik upuści nakrętkę z kosmetyku lub jakąś inną rzecz, ruszt ma chronić odpływ przez zatorem. Bardzo często są one wyposażone w dodatkowe siatki, których celem jest właśnie dbanie o czystość instalacji odpływowej. Do rynienki podłączony jest syfon, który z kolei musi mieć przyłącze do głównej rury kanalizacyjnej. Zasada działania odpływu prysznicowego nie jest skomplikowana, aczkolwiek jest to rozwiązanie wręcz niezawodne.

Jak wygląda montaż odpływu prysznicowego?

Odpływy prysznicowe najłatwiej jest montować podczas gruntownych remontów łazienek lub na etapie budowania domu. W ten sposób można uniknąć wielu utrudnień związanych z instalacją odpływu. Przed montażem odpływu liniowego warto mieć pewność, że jest to możliwe do wykonania. W tym celu trzeba wiedzieć, czy grubość podłogi to co najmniej 15 centymetrów, gdyż właśnie tyle potrzeba do tego, aby bezpiecznie założyć odpływ z syfonem i podejściem kanalizacyjnym.

Jeżeli warunki do zastosowania odpływu liniowego są odpowiednie, można zacząć montaż. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podejścia kanalizacyjnego. Następnie, można podłączyć odpływ prysznicowy. Jeżeli te dwa elementy zostaną połączone, można brać się za instalację wszelkich elementów zewnętrznych (np. ruszt). Jeżeli zostanie to wykonane, można podłączyć całość do instalacji kanalizacyjnej. Przed wykończeniem należy upewnić się, że została zastosowana odpowiednia hydroizolacja, a jeżeli nie, jest to najlepszy moment, aby to zrobić – dodaje na końcu ekspert ze sklepu Tania Łazienka.