Funkcjonalne projekty domów - jak zadbać o domy w pełni funkcjonalne dla rodziny z dziećmi?
Projektowanie

Funkcjonalne projekty domów – jak zadbać o domy w pełni funkcjonalne dla rodziny z dziećmi?

Dom dla rodziny z dziećmi powinien być od samego początku dobrze przemyślany i zaprojektowany w taki sposób, aby był funkcjonalny i praktyczny. Na uwagę zasługują przede wszystkim projekty domów parterowych, co zapewnia bezpieczeństwo dzieci. Warto zadbać także o wygodę i komfort rodziców.

Dom dla rodziny z dziećmi – jaki projekt wybrać?

Każda para, która posiada dzieci lub je planuje, marzy o przestrzeni skrojonej pod ich miarę. Największe znaczenie w tym kontekście ma funkcjonalność, a także wygoda i bezpieczeństwo. Oczywiście bardzo ważny jest wiek dzieci, ponieważ w przypadku maluchów istotne jest to, czy sypialnia rodziców znajduje się obok pokoju dziecka, natomiast w przypadku nastolatków zwykle dużo większe znaczenie ma prywatność. Wybierając projekt domu dla rodziny z dziećmi warto sprawdzić ciekawe projekty domów nowoczesnych z kolekcji domoweklimaty.pl

Running people on a lawn at the house

Dom parterowy sprawdzi się doskonale 

Dom dla rodziny z małymi dziećmi powinien być parterowy. Taka przestrzeń jest znacznie bezpieczniejsza, ponieważ brak schodów zmniejsza ewentualną możliwość nieszczęśliwych wypadków. Dodatkowo rodzice nie muszą biegać w górę i w dół w poszukiwaniu potrzebnych przedmiotów lub odpowiadaniu na prośby dziecka. W takiej konstrukcji codzienna ścieżka rodzica z sypialni do pokoju dziecka, a później kuchni, jadalni i łazienki, staje się znacznie mniej skomplikowana. Dodatkowo nie trzeba montować specjalnych furtek lub skobelków przy schodach. Warto także przeczytać artykuł: Mały dom parterowy: doskonały projekt dla rodziny z dziećmi – jaki projekt wybrać?

Otwarta przestrzeń przede wszystkim

W domu dla rodziny bardzo praktycznym rozwiązaniem jest stworzenie otwartej przestrzeni. W ten sposób rodzice mogą mieć swoje maluchy cały czas na oku, a ściany nie przeszkadzają w porozumiewaniu się i wspólnym spędzaniu czasu. Jednocześnie wszystkie pomieszczenia trzeba zaprojektować w taki sposób, aby były bezpieczne dla dzieci. Ma to szczególne znaczenie w kontekście kuchni.

Funkcjonalne rozwiązania 

Dom nie rośnie wraz z dziećmi, a maluchy po kilku latach stają się coraz bardziej samodzielne i zależy im na prywatnej przestrzeni. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór projektu domu parterowego z możliwością adaptacji użytkowej poddasza. Jest to funkcjonalne i świetnie sprawdzi się w przyszłości. Bardzo duże znaczenie ma także przestrzeń poza domem. W przypadku rodziny z dziećmi istotny jest duży ogród z możliwością stworzenia tam placu zabaw, przestrzeni rekreacyjnej oraz miejsca do wspólnego spędzania czasu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *