Beton strukturalny – odmiana o unikalnych walorach estetycznych
Projektowanie

Beton strukturalny – odmiana o unikalnych walorach estetycznych

Beton, w którego składzie znajduje się tzw. cement portlandzki, na rynku pojawił się w 1845 roku. Do dziś znajduje on swoje zastosowanie głównie w przemyśle budowlanym. Mamy jednak do czynienia z kilkoma odmianami betonu, które ze względu na zawarty w składzie rodzaj cementu, różnią się swoimi właściwościami i wyglądem. Czym jest beton strukturalny? W jakich celach jest wykorzystywany i dlaczego zdobywa coraz większą popularność wśród odbiorców?

Beton, w którego składzie znajduje się tzw. cement portlandzki, na rynku pojawił się w 1845 roku. Do dziś znajduje on swoje zastosowanie głównie w przemyśle budowlanym. Mamy jednak do czynienia z kilkoma odmianami betonu, które ze względu na zawarty w składzie rodzaj cementu, różnią się swoimi właściwościami i wyglądem.

Czym jest beton strukturalny? W jakich celach jest wykorzystywany i dlaczego zdobywa coraz większą popularność wśród odbiorców?

Dekoracyjna odmiana i cement hutniczy

Cement hutniczy to baza, na której opiera się dekoracyjna odmiana betonu. Jest to surowiec stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. Zyskuje na popularności za sprawą niebanalnego wyglądu oraz właściwości, które czynią go materiałem pożądanym w branży budowlanej, szczególnie w dziedzinie wykończeń.

Płyty z betonu dekoracyjnego mogą się pochwalić uniwersalnością. Szerokie spektrum zastosowań niejednokrotnie zaskakuje. Odmianę spotykaną także pod nazwami betonu strukturalnego, elewacyjnego i fasadowego, można zastosować na obudowę kominka, wykończenie ścian wewnątrz obiektu, a także jako płyty elewacyjne.

Właściwości betonu dekoracyjnego

Betonowe płyty, które wyróżniają się walorami wizualnymi, w swoim składzie posiadają nie tylko cement hutniczy, ale i plastyfikatory lub upłynniacze. Związki nadające unikalnego charakteru elementom betonowym. Wraz z możliwością wyboru finalnego koloru płyt oraz stopnia ich porowatości powstaje okazja do przygotowania aranżacji wewnątrz wybranego budynku lub na zewnątrz, która budzi uznanie i zachwyt obserwatorów.

Beton dekoracyjny jest materiałem niezwykle wytrzymałym i trwałym. Przez długie lata użytkowania nie traci na swoich walorach. Jest również trudnopalny i wykazuje niską nasiąkliwość. Z powodzeniem może być zastosowany w formie dodatkowego izolatora bądź do wyciszenia ścian.

Surowiec ten jest chętnie wybierany przez użytkowników, którzy liczą na połączenie trwałości wraz oryginalnym i ciekawym wyglądem.

Wybór producenta

Na rynku można znaleźć wiele firm zajmujących się produkcją dekoracyjnych płyt betonowych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że niestety nie brakuje podróbek tego materiału. Tych, które wizualnie są trudne do odróżnienia, za to ich właściwości pozostawiają wiele do życzenia. Aby uniknąć nietrafionych wyborów warto stawiać na sprawdzonych producentów. Wśród polecanych firm znalazła się Manufaktura SLABB. Przedsiębiorstwo, które za cel stawia sobie najwyższą jakość oraz zadowolenie najbardziej wymagających klientów. Owocem współpracy architektów, mistrzów projektowania i miłośników unikalnych wykonań są dekoracyjne płyty betonowe, które przez lata użytkowania spełniają swoje najważniejsze funkcje.

W wyborze betonu architektonicznego może również pomóc zwrócenie uwagi na kilka detali. Przede wszystkim w mieszance nie powinny się znajdować sztuczne barwniki, gips, włókna ani żadne chemikalia. Skład to zatem istotne źródło informacji. O jakości płyt dekoracyjnych betonowych zapewniać będą: certyfikat PE, atest higieniczny PZH oraz realizacja zgodna z aktualnie obowiązującymi normami jakościowymi.

Mając tę podstawową wiedzę i łącząc ją z wyborem oferty uznanego producenta, można być pewnym zakupu produktu, który nie będzie wzbudzał żadnych wątpliwości odnośnie do jakości, walorów wizualnych i sprawowania się podczas codziennej eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *