Projekty domów z kosztorysem dla młodych rodzin
Młode rodziny często stają przed wyborem: kupić mieszkanie czy od razu zainwestować we własny dom? Ta druga opcja wcale nie musi być droższa, do tego zapewnia wiele tych niefinansowych korzyści. Warto szukać projektów gotowych, z dołączonym kosztorysem, bo wtedy z góry wiadomo, na jakie wydatki należy się przygotować.
Mały czy duży?
Dom jest po to, by domownicy nie musieli się gnieździć na niewielkiej przestrzeni, ale z metrażem budynku nie ma co przesadzać – duży dom to droższa budowa i większe rachunki. Rodzinom z dziećmi poleca się najczęściej około 110-140 m2, bo taka przestrzeń w zupełności wystarczy, by stworzyć funkcjonalną przestrzeń dzienną i prywatne pokoje dla wszystkich domowników.
Kolejna kwestia to wybór pomiędzy domem parterowym a piętrowym. Przy takim samym metrażu dom z piętrem zajmuje mniej miejsca na działce, a zakup ziemi to istotna część budżetu związanego z inwestycją. Dobrym pomysłem jest projekt domu z poddaszem do późnej adaptacji – początkowo cała rodzina zajmuje tylko parter, co bardzo ułatwia opiekę na maluchami, które jeszcze same nie chodzą po schodach, ale gdy dzieci urosną, przyda się więcej miejsca i dodatkowe, prywatne pokoje.
Takie rozwiązanie pomaga też ograniczyć koszty, co dla wielu młodych rodzin jest niezmiernie ważne – poddasze można wykończyć i urządzić dopiero po kilku latach, więc początkowe wydatki są mniejsze i łatwiej otrzymać kredyt.
Projekty z kosztorysem
Budowa domu niemal zawsze okazuje się droższa niż zakładały to pierwotne plany, jednak przy gotowym kosztorysie już na początku budowy inwestor jest lepiej przygotowany na takie niespodzianki. Gotowe projekty, dostępne między innymi na projektyzwizja.pl, najczęściej uwzględniają także kosztorysy, natomiast gdy zakupiony projekt nie ma takiego dokumentu, można zlecić jego wykonanie architektowi.
Projekt domu z kosztorysem to idealna opcja dla osób, które chcą dokładnie zaplanować wydatki i potrzebują profesjonalnie przygotowanego budżetu aby starać się o kredyt w banku. Kosztorys uwzględnia cenę materiałów oraz robociznę, a znając takie kwoty z góry, łatwiej negocjować stawki z ekipą budowlaną.
Kosztorys ułatwia planowanie prac oraz optymalizację kosztów – na tej podstawie inwestor może ocenić, czy bardziej opłaca się wynajmować różnych podwykonawców, czy jednak korzystniejsze będzie skorzystanie z oferty „pod klucz”.