Jakie łóżko do jednoosobowej sypialni Łóżko czy rozkładana sofa
Sypialnia

Jakie łóżko do jednoosobowej sypialni? Łóżko czy rozkładana sofa?

Nie tylko łóżka małżeńskie wybierane są do sypialni. Niektóre pokoje nie są na tyle duże, żeby postawić w nich dwuosobowe meble. Jednoosobowe łóżka mogą znajdować się nie tylko w pokojach dorosłych użytkowników, ale też młodzieży. Alternatywą dla nich mogą być również rozkładane sofy i kanapy. Jakie więc meble wypoczynkowe warto wybrać do jednoosobowej sypialni?

Łóżko jednoosobowe – kiedy się sprawdzi?

Łóżka jednoosobowe to dobry wybór do sypialni dla jednej osoby, jednak na tym ich zastosowanie się nie kończy. Meble te mogą również stanowić wyposażenie pokoju nastolatka. Zdarza się, że kupowane są do pokojów rodzeństwa lub pokojów gościnnych. Wiele modeli takich łóżek nie różni się zbytnio od wersji dla dwóch osób. W sprzedaży są łóżka ramowe czy nawet kontynentalne. Jedyne, co je wyróżnia, to mniejszy rozmiar.

Wymiary łóżka dla jednej osoby

Łóżka jednoosobowe standardowo mają szerokość 90 cm i długość 200 cm. To wystarczające wymiary dla jednej osoby. Nie oznacza to jednak, że nie ma większych modeli. Są też łóżka o szerokości 120 cm, takie są już bardziej komfortowe i faktycznie lepiej można na nich odpocząć. Niektórzy sięgają po wariant o szerokości 140 cm, na takim łóżku mogą już zmieścić się dwie osoby. Dzięki temu można zwiększyć zastosowanie mebli np. w pokoju gościnnym, kiedy z wizytą wpadną dalsi członkowie rodziny.

Funkcjonalność łóżek jednoosobowych

Łóżka jednoosobowe mogą przypominać te małżeńskie, jednak nie muszą. Niektóre modele są uzupełnione o funkcjonalne rozwiązania. Łóżka dla jednej osoby mogą mieć pod materacem pojemne szuflady, które umożliwią przechowywanie w nich pościeli lub innych tekstyliów. Więcej możliwości jest w przypadku takich pojedynczych łóżek dla dzieci. Niektóre można zwiększyć, wyciągając z nich ukryty materac, na którym będzie mogło położyć się drugie dziecko. Takie łóżka rozkładane znajdują zastosowanie w pokojach, w których mieszka rodzeństwo.

Łóżko jednoosobowe a materiał wykonania

Łóżka pojedyncze wykonywane są z różnych materiałów. Popularne są meble tapicerowane, które mają solidną konstrukcję, a do tego elegancko wyglądają. Łóżka te są najczęściej obite skórą naturalną, ekologiczną lub wysokiej jakości tkaniną. Niektóre mają dodatkowo zagłówki, te mogą być pikowane, to już zależy od stylu mebla.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też łóżka ramowe. Te mogą być drewniane. Takie modele są wyjątkowo wytrzymałe, stabilne, odporne na uszkodzenia, można je użytkować przez długie lata. Ponadto sprawdzą się w wielu aranżacjach.

Łóżko czy rozkładana sofa?

Alternatywą dla łóżka pojedynczego może być rozkładana sofa lub kanapa. Jeśli mieszkanie jest na tyle małe, że nie ma w nim miejsca na sypialnię, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie zakup mebli wypoczynkowych, które w dzień będzie można złożyć i przyjmować na nich gości. Niektórzy sięgają po narożniki z funkcją spania, które świetnie sprawdzają się w salonach, a do tego większość z nich wyposażonych jest w pojemnik na pościel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *