Dywan do przedszkola? Czym powinien się charakteryzować?
Budowa domu i remont

Dywan do przedszkola? Czym powinien się charakteryzować?

Dywany, które są robione dla najmłodszych użytkowników, zachwycają nas zróżnicowanym wyglądem i fantastycznymi wzorami, kolorami i motywami.

Dywany do przedszkola muszą być przede wszystkim bezpieczne i mieć atest na trudnopalność. Test trudnopalności ma na celu sprawdzenie, w jaki sposób będzie się on zachowywał podczas pożaru. Dywany do przedszkoli muszą mieć atest najwyższy Bfl. Naturalnym materiałem trudnopalnym jest wełna, której właściwości są bardzo odporne na wysoką temperaturę. Materiał ten jest idealny i spełnia wszystkie wymogi przeciwpożarowe, jednak bardzo często wywołuje reakcje alergiczne i nie można go stosować w przedszkolach i szkołach.

Kolejnym atestem wymaganym przy zakupie dywanu do przedszkola jest atest higieniczny. Jest on wydawany przez Państwowy Zakład Higieny, są one poddawane różnym próbom i działaniom  w różnych warunkach. Atesty higieniczne potwierdzają  bezpieczeństwo artykułów, świadczą, że dany produkt jest bezpieczny dla zdrowia i życia i że nie wpływają negatywnie na środowisko.

Dywany  do przedszkola muszą mieć także atest na antyelektrostatyczność. Dywany mogą mieć skłonności do wyładowań elektrostatycznych, podczas których prąd przepływa między dzieckiem a dywanem. Dla osób dorosłych nie ma to znaczenia jednak dzieci odczuwają dyskomfort.

Atest wytrzymałości jest też bardzo ważny, dywany posiadające taki atest jest odporny na ścieranie, odpowiednio odprowadzają  wilgoć, nie przyciągają moli i bardzo długo zachowują swój początkowy wygląd i kolorystykę.

Ostatnim certyfikatem, który powinien mieć każdy dywan do przedszkola jest certyfikat CE, aby dany produkt go otrzymał muszą być spełnione normy Unii Europejskiej. Certyfikat CE dotyczy bezpieczeństwa, ochrony środowiska i braku zagrożeń.

Należy wybrać odpowiedni dywan do rozmiaru sali, przeważnie rozróżniamy sale małe, duże i długie, ale wąskie.

Do małych sal najlepsze będą o wymiarach 2 × 3. W przedszkolu stanowi on również formę ozdoby i trzeba go tak umieścić, aby jego wzór był widoczny, a nie zasłonięty meblami, do układania od ściany do ściany służą wykładziny. Takie dywany dają nam możliwość łatwego czyszczenia i zmiany położenia, kiedy nam będzie odpowiadać.

W dużych salach mamy więcej możliwości dywany  mogą być o wymiarach 3 × 4 lub całkiem duże 4 × 5, takie wielkości z pewnością nam wystarczą. W takich pomieszczeniach możemy również zastosować dwa lub trzy dywany, które będą służyć dzieciom do zabawy czy nauki.

Największym wyzwaniem jest dobór dywanu do sali długiej i wąskiej, przeważnie są to dywany przedłużane w formie chodnika o wymiarach 2,4 × 4,0. Ciekawym i dobrym zastosowaniem będzie tu dołożenie innych mniejszych dywanów.

W dzisiejszych czasach mamy bardzo duży  wybór różnego rodzajów dywanów, które potrafią umilić dzieciom zabawę, nie raz są edukacyjne i uczą kreatywnego myślenia. Warto wtedy wybrać dywan w  motywy gier planszowych, gry w klasy, są dywany z motywem miasta, gdzie dzieci uczą się bardzo dużo.

Dla dzieci najmłodszych najlepsze będą z motywem bajek np. stary niedźwiedź mocno śpi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *