Urządzamy duże mieszkanie małym kosztem, ale w wielkim stylu
Jak urządzić duże mieszkanie małym kosztem? Macie szczęście to możliwe, zwłaszcza, że minimalistyczne i przestronne wnętrza są bardzo modne. Można wykorzystać styl, który zyskuje coraz większą popularność i jest połączeniem dwóch dość oszczędnych w formie stylistyk. Mowa o japandi, czyli połączeniu stylu skandynawskiego z japońskim. Wybierając ten styl można urządzić duże mieszkanie małym kosztem. Jak to zrobić w wielkim stylu?
Ściany w stylu japandi – co powinno się na nich znaleźć?
Bez wątpienia ściany w stylu japandi są minimalistyczne. Tutaj można zdecydować się na kilka możliwości. Po pierwsze ściany mogą być po prostu pomalowane na biało. Dobrze mogą sprawdzić się także panele korkowe na jednej ze ścian, które dodadzą wnętrzu przytulności, a jednocześnie pozwolą zachować minimalistyczny charakter wnętrza. Na ścianach sprawdzą się również beże, beton dekoracyjny. Można nawet połączyć te dwa rozwiązania. Zatem będzie surowo i elegancko zarazem. A ponieważ ściany są mocno stonowane, to oczywiście można je przyozdobić. Tutaj sprawdzą się makramy, które można umieścić w antyramach. Takie ozdoby mogą jeszcze lepiej wyeksponować Passe Partout w dobrej cenie. Takie kartonowe ramki stanowią niejako eleganckie wypełnienie szkła lub pleksi i skupiają uwagę na prezentowanym dziele, czy to rękodziele wykonanym ze sznurka jak w przypadku makramy, grafice albo fotografii. Ramka na zdjęcie Passe Partout sprawdza się doskonale do wyeksponowana pierwszego planu na fotografii i dodania zdjęciu głębi.
Jakie meble wypoczynkowe wybrać do stylistyki japandi?
W stylistyce japandi liczy się prostota. W takiej aranżacji doskonale sprawdzają się narożniki. Narożnik jest meblem dużym, a jednocześnie nie zdominuje przestrzeni w dużym mieszkaniu. Oczywiście trzeba wybrać model o minimalistycznym designie, bez zbędnych zdobień. Sprawdzi się narożnik w literę L w szarym kolorze, albo beżowy pokryty skórzaną tapicerką. Tapicerowanie ma prostą formę. Tkaniny są jednolite bez dodatkowych zdobień, nie ma pikowań ani guzików. Wszystko to sprawia, że salon nabiera świeżości. W stylu japandi można postawić jeszcze na okrągły puf wykonany z materiału technorattanowego. Wprowadzi on do wnętrza nutę boho, która tutaj także bardzo pasuje.
Czy w mieszkaniu w stylu japandi będzie klasyczna meblościanka?
Do mieszkania w stylu japandi nie wybierzemy klasycznej meblościanki. Sprawdzi się kominek wolnostojący w salonie, a obok niego wiszący regał. Natomiast niepotrzebne będą dodatkowe komody i szafki. Półki mogą być przesłonięte drzwiami przesuwnymi i znajdować się we wnęce pomieszczenia. Trzeba zachować maksimum przestrzeni użytkowej. Same drzwi szafy wnękowej mogą być wykończone nietuzinkowo. Można pokusić się o fotowykończenie czy też reprodukcję w nowoczesnym stylu. Taki element obok antyram będzie stanowił jedyną dekorację wnętrza.
Kuchnia w konglomeratach i matowych kolorach
Kuchnia w stylu japandi także będzie minimalistyczna i w dużym mieszkaniu warto urządzić kuchnię otwartą na salon. Można wybrać do niej szare szafki, a także blaty z konglomeratu. Będą one tańsze od tych marmurowych czy też granitowych. Sprawdzą się także blaty drewniane. Na blacie kuchennym można wyeksponować kubki czy też pojemniki na kawę, herbatę, cukier, czy też przyprawy, tak jak się to czyni w stylu skandynawskim.
Wykorzystanie starych mebli i elementów zakupionych na pchlim targu
Aby zaoszczędzić we wnętrzu w stylu japandi można też wykorzystać stare meble. Celowe postarzenie meblościanki, wymiana gałek albo nowe obicie na narożnik czy sofę i kilka minimalistycznych poduszek z lnianymi poszewkami może pozwolić stworzyć wnętrze na miarę japandi. Jeśli dobrze się poszuka to wiele elementów znajdzie się na pchlim targu w przystępnej cenie. Trzeba pamiętać, że z dekoracjami nie należy przesadzać. W końcu przestronność jest kluczem do sukcesu. Jeśli dysponujesz strychem bądź ktoś może Ci go udostępnić, to tam na pewno również znajdziesz stare meble, które wykorzystasz u siebie. Tego rodzaju wykończenie wymaga więcej nakładu pracy, jednak efekt może być świetny. Zakupisz jedynie antyramy i ramki Passe Partout, by udekorować ściany i gotowe!