Rekuperacja krok po kroku
Porady

Rekuperacja krok po kroku

Rekuperacja to w skrócie wentylacja z odzyskiem ciepła. W związku ze zmianami, jakie następują w przeciągu ostatnich lat w zakresie wentylowania domu, ten system staje się nie tylko możliwością a wręcz koniecznością. Koszty związane z energią stale rosną i chyba nikt nie chce przepłacać. Idea przewodnia w obecnym budownictwie to energooszczędność, dlatego rekuperacja jest często polecana przez architektów i instalatorów. Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższy artykuł.

Co to jest rekuperacja?

W branży wentylacyjnej rekuperacja oznacza system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Skutecznie wypiera on stare sposoby wentylowania, np. wentylację grawitacyjną (polega ona na wybudowaniu pionowych kanałów wentylacyjnych odprowadzających ciepłe powietrze z górnych partii pomieszczeń na zewnątrz). Starsze systemy nie zawsze działały sprawnie, czasami cyrkulacja zachodziła zbyt intensywnie, a czasami w ogóle. Rekuperacja pozwala na odzyskiwanie ciepła w trakcie zimy albo chłodu podczas lata. Kolejną zaletą tego systemu jest fakt, że można nim samodzielnie sterować. Masz pełną kontrolę nad intensywnością wietrzenia. Dodatkowo rekuperacja daje możliwość oczyszczania powietrza ze smogu oraz alergenów.

Jak działa rekuperacja?

Ogólnymi celami wentylacji są: utrzymanie niskiego poziomu CO₂, kontrola wilgotności powietrza oraz usuwanie szkodliwych substancji. Dwutlenek węgla znajduje się w wydychanym powietrzu, dlatego tak ważna jest ciągła cyrkulacja. Gdy w pomieszczeniu koncentracja CO₂ osiągnie przynajmniej 1%, wtedy zaczyna się narzekanie, że powietrze jest nieświeże i występują również problemy z koncentracją. W związku z tym, że źródłem dwutlenku węgla są mieszkańcy, ilość świeżego powietrza dostarczanego do pomieszczenia musi wynikać z liczby znajdujących się w nim osób. Rekuperacja ma możliwość stałego pomiaru zawartości CO₂ w mieszkaniu, dlatego jest to bardzo komfortowe rozwiązanie. Dodatkowo przy włączeniu takiej opcji nie zachodzi zwiększona wentylacja, w momencie kiedy nikogo nie ma w domu.

Kolejnym ważnym aspektem w omawianym systemie, jest jego zdolność do pozbywania i zapobiegania zbieraniu się wilgotności w pomieszczeniach. Należy na to zwracać uwagę w szczególności, gdy okna są szczelne. Kiedy w domu dochodzi do mechanicznej wentylacji, którą gwarantuje rekuperacja, problem wilgotności praktycznie nie istnieje.

Ostatnim, bardzo istotnym celem rekuperacji jest oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji. We wspomnianym systemie montowane są specjalne filtry, które skutecznie czyszczą powietrze, zanim jeszcze dostanie się ono do domu. Wszechobecny smog, który jest ogromnym problemem w Polsce, zachęca do zainteresowania się tematem rekuperacji. W trakcie wiosny i lata oczyszczanie powietrza z alergenów może okazać się wybawieniem dla alergików.

Zainstalowanie systemu rekuperacji zapewnia komfort ciągle dostarczanego świeżego powietrza oraz oczyszczanie go ze szkodliwych cząsteczek. Oprócz tego jest to rozwiązanie ekonomiczne, ponieważ przy lepszej cyrkulacji powietrza, można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu podczas zimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *