Jakość powietrza w sypialni w domu z rekuperacją
Pomieszczenia,  Sypialnia

Jakość powietrza w sypialni w domu z rekuperacją

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, zapewniająca optymalny przepływ powietrza. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego rozwiązania. Sprawdź, w jaki sposób system ten dba o powietrze w Twojej sypialni.

Jakość powietrza w sypialni. Dlaczego jest tak istotna?

Jakość powietrza w całym domu ma ogromne znaczenie dla komfortu i samopoczucia domowników. Szczególnie wymagającym pomieszczeniem jest sypialnia, bowiem to właśnie w niej śpimy i spędzamy dużą ilość czasu. Jeśli powietrze jest zanieczyszczone, może to prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów, a w dłuższej perspektywie także do przeziębień i chorób.

Znaczenie ma jednak nie tylko czystość, ale również wilgotność powietrza w domu. Zbyt suche powietrze prowadzi do wysuszania śluzówki oczu, nosa i gardła. W suchym powietrzu unosi się mnóstwo kurzu i pyłu, co również przyczynia się do pogorszenia samopoczucia domowników.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja Szczecin to system mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej. Zasada działania tego systemu jest prosta. Rekuperator pobiera świeże powietrze z zewnątrz za pomocą czerpni umieszczonej w ścianie zewnętrznej. Za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych pobrane powietrze kieruje się w stronę rekuperatora, w którym przechodzi przez wymiennik ciepła. Zostaje ogrzane i oczyszczone w specjalnych filtrach, a następnie zostaje wywiane do pomieszczeń.

System ten jest świetnym sposobem nie tylko na optymalną wentylację, ale także na pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń z nawiewanego powietrza. Dzięki temu nie musisz martwić się o nadmierną ilość drobnoustrojów czy alergenów.

Szacuje się, że wysokiej jakości filtry są w stanie zatrzymywać ponad 90
% pyłów zawieszonych o wielkości 1-10 µm oraz do 75% pyłów o rozmiarach 0,3-1 µm. Rekuperacja stanowi świetne rozwiązanie dla każdego domu, jednak stanowi szczególnie cenne rozwiązanie dla osób cierpiących na alergię, astmę czy inne choroby układu oddechowego.

Korzyści z rekuperacji

Poprawa jakości powietrza to tylko jedna z korzyści inwestycji w system rekuperacji. Jego zakup wiąże się również z wieloma innymi zaletami, takimi jak:

  • efektywna wentylacja – ciągła wymiana zużytego powietrza na świeże jest bardzo ważna, a w przypadku rekuperacji wentylacja jest o wiele skuteczniejsza niż w przypadku innych, alternatywnych metod,
  • oszczędności na ogrzewaniu – rekuperacja pozwala odzyskać część ciepła, dzięki czemu zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne budynku i tym samym przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania, w odróżnieniu od rekuperacji, tradycyjna wentylacja grawitacyjna usuwa z pomieszczenia znaczną część ciepła,
  • możliwość regulacji intensywności wentylacji – rekuperacja pozwala dowolnie zmniejszać i zwiększać intensywność wentylacji, a więc jej działanie możesz dostosować do różnych sytuacji, w tym obecności domowników czy intensywności gotowania,
  • wysoki komfort użytkowania wnętrza – dzięki rekuperacji nie musisz martwić się przeciągami, które wiążą się z przewietrzaniem pomieszczeń, a także insektami pojawiającymi się zwłaszcza latem, dodatkowo użytkowanie rekuperacji pozwala zmniejszyć ryzyko powstawania pleśni i gromadzenia się nadmiernej wilgoci.

Rekuperacja jako długoterminowa inwestycja

Początkowy koszt zakupu i montażu systemu rekuperacji jest wyższy, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań. W dłuższej perspektywie rekuperacja przynosi jednak szereg korzyści, przez co staje się opłacalną inwestycją. Przynosi oszczędności finansowe dzięki możliwości odzyskiwania ciepła z wydmuchiwanego powietrza. Dodatkowo rekuperacja pozwala zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie wnętrza. Usuwając zanieczyszczone powietrze i dostarczając świeże, system ten wspiera utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Dodatkowo warto wspomnieć, że jest to rozwiązanie korzystne dla środowiska. Przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *