Jakie biuro projektowania wnętrz wybrać?
Projektowanie

Jakie biuro projektowania wnętrz wybrać?

Polacy chcą mieszkać pięknie. Nie wystarczają im już tylko standardowe, aranżowane według jednego schematu mieszkania. Żeby w pełni ziścić swoje marzenia coraz częściej decydują się na zatrudnienie architekta wnętrz. Nic więc dziwnego, że biura projektowe cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Pytanie tylko – które z nich wybrać? I czym kierować się przy dokonywaniu selekcji? O tym i nie tylko o tym, w niniejszym artykule.

Projektant wnętrz niezbędny dla dobrego mieszkania

Jeśli przestrzeń mieszkalna jest trudna do zaaranżowania – w pełni profesjonalne podejście okazać się może niezbędne. Tym samym skorzystać będziemy musieli z wykwalifikowanego projektanta wnętrz. Na rodzimym rynku mamy jednak do czynienia z wielką ilością najróżniejszych ogłoszeń oferujących tego typu usługi. Czym więc kierować się przy selekcji?

Wykształcenie architekta

Pierwszym, podstawowym kryterium, którym kierować się powinniśmy przy wyborze odpowiedniego dla nas architekta wnętrz – powinno być jego wykształcenie. W pełni naturalnym jest, że chcemy, by osoba, której zlecimy zorganizowanie naszego mieszkania – miała jak największą wiedzę. W oczywisty sposób wiąże się to z kierunkowym wykształceniem. Na polu projektowania przestrzeni najbardziej docenieni są więc absolwenci Akademii Sztuk Pięknych, oraz wydziałów architektury ze specjalizacją tyczącą się wnętrz.

Źródło: Pixabay

Portfolio designera wnętrz

Wybieranie projektanta w dużej mierze przypomina rekrutację do nowej pracy i rozmowę kwalifikacyjną. Jak w dobrym CV – oprócz wykształcenia liczy się także zdobyte doświadczenie zawodowe. Patrząc więc na to z przymrużeniem oka – zabawić się możemy w specjalistę od HR-u.

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest portfolio danego architekta. Znajdziemy je na stronie internetowej biura projektowego, które aktualnie rozważamy. Zawierać ono powinno zarówno przykłady konceptów zrealizowanych samodzielnie, jak i tych wykonanych we współpracy z większymi podmiotami.

Na stronie internetowej danego architekta warto zwrócić także uwagę na fakt, jak bardzo aktywny jest on w swojej branży, oraz czy na bieżąco śledzi trendy w swej specjalności. Oprócz zrealizowanych i ujętych w portfolio projektów sprowadzić się to także może do udziału w szkoleniach i branżowych targach.

Nasze oczekiwania vs styl danego architekta

Po precyzyjnym obejrzeniu strony internetowej i portfolio danego architekta – należy zastanowić się, czy odpowiada nam stosowana przez niego stylistyka. Przeanalizujmy, czy styl, który występuje w jego projektach, to ten, który widzieć chcemy w naszym domu.

Wielu designerów wnętrz wyraźnie sygnalizuje swoją specjalizację. Akcentują czy aranżowane przez nich pomieszczenia są w stylu klasycznym, nowoczesnym, skandynawskim, industrialnym (loftowym), rustykalnym, czy eklektycznym. Dobrze wybrać artystę, który porusza się w interesującej nas konwencji.

Bezpośredni kontakt

Można też zweryfikować czy dany architekt spełni nasze wymagania podczas bezpośredniego kontaktu z nim. Osiągnąć to możemy na dwa sposoby. Pierwszym jest zadzwonienie do niego. Będziemy mieć wtedy możliwość wstępnej oceny, czy współpraca z nim zadowoli nas, czy nie. Inną metodą jest przesłanie mu mailem wstępnego opisu wnętrza, które chcielibyśmy uzyskać. Możemy uzupełnić go także o kilka inspiracji – w postaci znalezionych przez nas w Internecie zdjęć.

Bliska lokalizacja

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest także bliska lokalizacja biura projektowego. W dobie nowoczesnych technologii – nie jest to oczywiście warunek konieczny. Jeśli jednak ponad dzwonienie i pisanie maili preferujemy bardziej treściwe spotkania face-to-face, to powinniśmy wybrać architekta wnętrz z naszego regionu.

Podsumowanie

Usługi projektowania wnętrz stały się więc niezwykle popularne. Z racji ich wysokiej jakości oraz relatywnie niewielkiej ceny – spodziewać się można, że w najbliższym czasie staną się one zupełną normą przy wprowadzaniu się do nowego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *