Jak zaprojektować kuchnię
Kuchnia

Jak zaprojektować kuchnię?

Polacy uwielbiają przesiadywać w kuchni. Jednak żeby było w niej miło i komfortowo, należy ją odpowiednio zaprojektować. Urządzenie pięknej i ergonomicznej przestrzeni kuchennej nie jest wcale tak łatwą sprawą. Zanim zdecydujemy się na wybory mebli i dodatków, należy dokładnie przeanalizować wszystkie kwestie związane z rozmieszczeniem instalacji oraz sprzętu AGD.

Zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy meblami kuchennymi.

Podstawą dobrze funkcjonalnego miejsca kuchennego jest odpowiednie rozmieszczenie mebli oraz sprzętu AGD. Jeżeli decydujemy się na dwa równoległe ciągi szafek to warto, aby przestrzeń pomiędzy nimi wynosiła około 120 cm.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia kuchni jest blat roboczy. Powinien on liczyć około 60 cm szerokości, ale jeżeli dysponujemy większym pomieszczeniem, to może być on nieco szerszy.

Bardzo ważne jest również to aby ustalić odpowiednią ergonomię w kuchni pomiędzy kuchenką, lodówką i zlewozmywakiem. Można będzie wtedy bardzo szybko przygotowywać wszelkie produkty i zaoszczędzać dużo czasu w ciągu dnia. Najlepiej jest jak zapewnić odstęp pomiędzy sprzętami wynoszący około 40 cm szerokości.

Komfortowe meble do kuchni.

Urządzając pomieszczenie kuchenne, należy również zakupić wygodne i głębokie szafki. Pozwoli to przechowywać w nich wszystkie niezbędne podręczne przybory oraz te, które użytkowane są tylko od czasu do czasu.

Żeby jak najlepiej wykorzystać całą przestrzeń, warto zainwestować w szafki obrotowe, lub z systemem wysuwanych półek. W ten sposób można będzie wypełnić całkowicie wnętrze dostępnych mebli.

Pomocnym patentem w kuchni jest wąska, wysuwana półka cargo posiadająca zamontowany stelaż. Tego rodzaju schowek najlepiej sprawdzi się jako domowa spiżarnia.

Na uwadze trzeba mieć również wysokość szafek kuchennych, która powinna wynosić około 85 cm. Wszystko zależy jednak od osób, które będą najczęściej korzystać z kuchni, ponieważ to pod ich wzrost należy zamawiać szafki.

Odpowiednie strefy w kuchni.

Kuchnia powinna być zaprojektowana jak najbardziej ergonomicznie. Dlatego warto pomieszczenie podzielić na kilka sektorów.

Należy przede wszystkim uwzględnić strefę spożywczą, gdzie będzie stała lodówka oraz szafki z produktami suchymi. Strefę do przechowywania garnków i naczyń. Kolejne miejsce do mycia i sprzątania, gdzie będzie znajdował się zlew oraz zmywarka. Na koniec należy pamiętać o strefie przygotowywania pokarmów, gotowania i pieczenia, gdzie będą znajdować się takie akcesoria jak piekarnik oraz kuchenka mikrofalowa.

Pozwoli to zapewnić sobie wygodną obsługę urządzeń i przede wszystkim bezpieczeństwo korzystania z nich. Dobrze jest także unikać montaż kuchenki w narożniku oraz układu, w którym piekarnik i zlew stoją naprzeciwko siebie, ponieważ będzie to niekomfortowe dla osób zajmujących się przygotowaniem posiłków.

Trzeba również pomyśleć o dodatkowym wyposażeniem takim jaki ekspres do kawy czy kostkarka do lodu. Warto uwzględnić sprzęty posiadające ten sam lub podobny kolor, a nawet design. W ten sposób można będzie zachować we wnętrzu spójność stylistyczną.

Więcej informacji znajdziesz na interio-meble.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *