Jak układać panele podłogowe
Porady

Jak układać panele podłogowe?

Panele podłogowe to prosty sposób na elegancką podłogę. Odpowiednio dobrane oraz zamontowane mogą być nie tylko piękne, ale też trwałe i proste do utrzymania w czystości. Dobrym pomysłem może być samodzielne ułożenie paneli. Jak się za to zabrać?

Układanie paneli – planowanie

Samodzielne układanie paneli nie musi być trudne. Jednak zanim przejdziemy do samego montażu, nie można zapomnieć o planowaniu. Dotyczy to przede wszystkim kierunku, w jakim będą ułożone panele. Wpływa on nie tylko na optyczne poszerzenie lub wydłużenie pomieszczenia. Ułożenie paneli prostopadle do okna pozwala zmniejszyć widoczność ich łączeń. Ważnym elementem jest również dokonanie pomiarów wnętrza oraz wykonanie koniecznych obliczeń. Dotyczy to przede wszystkim tego, ile rzędów paneli zmieści się w naszym pomieszczeniu. Bardzo ważne jest także, by sprawdzić, ile miejsca pozostaje nam na ostatni z nich. Jeśli jest to mniej niż 5 cm, należy zmniejszyć szerokość paneli w pierwszym rzędzie o połowę. Nie można też zapominać o dylatacji, czyli przestrzeni przy ścianach, rurach czy futrynach. Powinna ona wynosić 10 mm w mniejszych pomieszczeniach oraz 20 mm przy metrażu powyżej 40 m2. Najłatwiej ją wyznaczyć przy pomocy plastikowych lub drewnianych klinów.

(Panele podłogowe – https://domar.pl/kategorie/podlogi/)

Przygotowanie podłoża

Po etapie planowania możemy przejść do odpowiedniego przygotowania podłoża. Musi być ono suche, czyste, równe i stabilne. Jeśli nasza podłoga spełnia te warunki, możemy przejść do ułożenia folii paroizolacyjnej na całej powierzchni. Jej zewnętrzne brzegi powinny być wywinięte na ściany oraz dobrze dociśnięte. Poszczególne pasy powinny nachodzić na siebie ok. 10-20 cm i trzeba połączyć je taśmą klejącą. Następnym etapem jest położenie podkładu izolującego. Ważne jest, był jego łączenia oraz te folii paroizolacyjnej się nie nakładały. Należy także zadbać o to, by podłoże się nie ślizgało. W związku z tym poszczególne części należy skleić taśmą klejącą. Podkład izolacyjny powinien również przylegać do ściany, jednak nie może na nią nachodzić. Warto także pamiętać, że panele z laminatu wyposażone są w zintegrowaną warstwę izolacyjną. Oznacza to, że do ich montażu nie potrzebujemy dodatkowego układania podkładu i ten etap należy pominąć.

Układanie paneli – pierwszy rząd

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża możemy przejść do właściwego montażu paneli. Jeśli z naszych obliczeń wynika, że musimy zwęzić pierwszy rząd, przed samym układaniem należy przyciąć panele. Jeśli nie ma takiej konieczności, przechodzimy od razu do montażu pierwszego rzędu. Panele w nim powinny być skierowane piórem (wystającą częścią) dłuższego boku w stronę ściany. Nie można zapomnieć oczywiście o zachowaniu odstępu od ściany i innych elementów, czyli dylatacji. Zachowamy ją dzięki użyciu klinów. Kolejne panele w rzędzie powinny być połączone krótszym bokiem. Pióro montowanego należy wpuścić w wypust tego umieszczonego już na podłodze pod kątem ok. 70 stopni, a następnie opuścić do podłoża. Ostatni panel w rzędzie najczęściej trzeba przyciąć. Podczas odmierzania potrzebnej nam długości nie zapominajmy o dylatacji. Część, która pozostała po przycięciu panela zostanie użyta do rozpoczęcia nowego rzędu, który dopiero będziemy układać.

Układanie paneli w pozostałych rzędach oraz zakończenie pracy

Kolejne rzędy, w zależności od potrzeb, możemy układać panel po panelu lub poprzez spinanie ze sobą kolejnych gotowych rzędów. By uzyskać najlepszy efekt, należy dobić je poprzez uderzenie w drewniany klocek gumowym młotkiem. Ostatni rząd często wymaga przycięcia. Do montażu powinna nam pozostać część z piórem – jest to ważne, bo w innym przypadku nie będziemy mieć możliwości montażu. Gdy układamy ostatni rząd, należy zwrócić uwagę na to, by nie uszkodzić ściany czy podwinąć folii. Po montażu wszystkich paneli należy przejść do prac wykończeniowych. Pierwszą z nich jest przycięcie folii, która wystaje tuż przy ścianach oraz usunięcie klinów. Szczeliny dylatacyjne należy zasłonić listwami przypodłogowymi. Miejsca połączenia z innymi posadzkami także należy zasłonić. W tym celu należy użyć listew wykończeniowych. Jest to już ostatni etap – po nim możemy cieszyć się gotową, samodzielnie zamontowaną podłogą z paneli w naszym domu lub mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *