Jak działa ogród wertykalny?
Porady

Jak działa ogród wertykalny?

Codziennie uczymy się nowych rzeczy. Czytając skład płatków śniadaniowych, dowiadujemy się co napędza nas na cały dzień. Analizując rozkład jazdy autobusu, możemy ustalić, jaką linią dostaniemy się sprawnie do pracy. Wyjście do sklepu obuwniczego to poznanie oferty sklepu i odkrycie, że najpiękniejsze buty, występują zawsze w mniejszym rozmiarze niż nasz. Poprawić mogą to oczywiście zakupy w ukochanym butiku, gdzie poinformują nas o najkorzystniejszym rabacie. A jak to jest z ogrodami wertykalnymi?

Co to jest ogród wertykalny?

Kwiatowe rabatki przy blokach oraz rzędy tuj na podwórkach już na nikim nie robią wielkiego wrażenia. Wpisały się w polską specyfikę wizualną wręcz perfekcyjnie. Ogrody wertykalne są wciąż jeszcze u nas pewną nowością. Nie może to jednak dziwić aż tak bardzo, gdyż pierwsze zagraniczne projekty datuje się na okolice lat 80. XX wieku. Wykorzystywały wówczas pionowe powierzchnie, takie jak betonowe ogrodzenia, w których powsadzano rośliny tam, gdzie mur miał ubytki lub pęknięcia. Pozwoliło to na stworzenie pierwszych dekoracji do upiększania betonowej dżungli w miastach.

Ogród wertykalny w domu

Przez dłuższy czas ogrody wertykalne były dekoracjami typowo zewnętrznymi, które wykorzystywały rośliny jednoroczne lub wieloletnie do porastania coraz większych powierzchni. Mieszanie różnorodnych gatunków pozwoliło na tworzenie ciekawych, abstrakcyjnych wzorów, dzięki zróżnicowanym kolorom liści. Ogrody wertykalne zaproszono więc do wnętrz. Najpierw do budynków użyteczności publicznej i centrów handlowych. Z czasem możemy odnaleźć ogrody wertykalne w domach, czy w biurach.

Systemy ogrodów wertykalnych

Systemy ogrodów wertykalnych
Systemy ogrodów wertykalnych

Ogrody wertykalne mogą przybierać bardzo różne formy, o czym pisaliśmy tutaj: https://www.plantia.pl/article/sciana-kwiatow-w-mieszkaniu-czy-znasz-wszystkie-jej-rodzaje-400

Najczęściej spotyka się trzy rodzaje upraw:

  1. Hodowla w glebie,
  2. Hodowla hydroponiczna,
  3. System roślin sztucznych.

Uprawianie roślin w ziemi to najbardziej tradycyjny model, który znamy z opieki nad okazami doniczkowymi. W tym przypadku kwiaty rozwijają swoje korzenie w ziemi. W zależności od metody: korzenie poszczególnych roślin są od siebie odseparowane lub łączą się ze sobą, tworząc kompilację, związaną ze sobą na lata.

Model hydroponiczny zakłada uprawę ogrodu wertykalnego bez użycia ziemi. Zamiast niej korzenie wszystkich roślin rosną w wodzie. Aby zapewnić im dostęp do składników odżywczych, które zazwyczaj zapewnia gleba, należy stosować dodatkowe nawozy.

Systemy roślin sztucznych to gotowe, najczęściej kwadratowe maty. Syntetyczny podkład to nic innego jak mocna siatka z liśćmi, do którego drucikami dołączone są wybrane gatunki kwiatów. Taką instalację łatwo zamontować na ścianie i ją zdemontować, co czyni ją rozwiązaniem niezwykle praktycznym.

Ogrody wertykalne z roślin żywych

O rośliny żywe należy dbać, jednak zadanie to może za nas wykonać technologia. Jeśli nie chcemy nawet pamiętać o podlewaniu, warto zakupić ogród wertykalny z automatycznym systemem nawadniania. Wówczas to komputer zadba o to, by żywe rośliny otrzymały odpowiednią ilość wody. Pamiętać jednak należy o regularnym serwisie i aktualizacji oprogramowania. Zmiana pory roku wpływa na zapotrzebowanie roślin na wodę, co nie zawsze jest uwzględnione przez technologię.

Czego może potrzebować ogród wertykalny?

Czego może potrzebować ogród wertykalny?

Wiele tu zależy od rodzaju roślin, które tworzą ogród wertykalny, ale i warunków, panujących w miejscu jego życia. Stan kwiatów zależy przede wszystkim od ilości światła i wody. Część z nich (np. gatunki tropikalne) uwielbia, gdy powietrze wokół nich ma wysoką wilgotność. Inne (np. sukulenty) będą potrzebowały o wiele więcej światła, niż zapewnia im nasze północne okno w salonie. Wówczas również można wspomóc się technologią: nawilżacze powietrza oraz systemy doświetlania to kolejne gadżety, które możemy być zmuszeni dokupić, by żywy ogród wertykalny mógł działać w naszej przestrzeni.

Jak działa ogród wertykalny Plantia?

Jak działa ogród wertykalny Plantia?

Interesuje Cię wygoda i szybkie rozwiązania bez zbędnych dodatków? Postaw na ogród wertykalny Plantia. Wystarczy, że wybierzesz model, który Ci odpowiada i zamontujesz go na wybranej ścianie, ogrodowym parawanie, czy balkonowej balustradzie. Wybór w zupełności należy tu do Ciebie! Sprawdź, jak rośliny Plantia mogą odmienić Twoje wnętrze – na dobre!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *