Jak często należy ładować samochody elektryczne?
Porady

Jak często należy ładować samochody elektryczne?

Na ulicach przybywa aut elektrycznych z każdym rokiem. Różne sposoby ładowania takich pojazdów i oczekiwania kierowców powodują, że można spotkać rozbieżne zdania związane z podejściem do uzupełniania baterii. Jak często należy ładować akumulatory w aucie elektrycznym i dlaczego? Oto odpowiedzi!

Prawidłowe ładowanie samochodów elektrycznych

Można powiedzieć ogólnie, że im częściej bateria jest ładowana, tym szybciej skraca się jej żywotność. Dlaczego tak jest? „Życie” akumulatorów litowo-jonowych tak popularnych wśród aut elektrycznych zależy od cykli uzupełniania energii. Dlatego ładowanie samochodów elektrycznych powinno przebiegać według kilku najważniejszych zasad.

Jak często ładować baterie w aucie elektrycznym?

Przede wszystkim samochody elektryczne należy ładować tylko wtedy, gdy to konieczne. Co to oznacza? Jeśli Twoje auto ma zasięg 300 km, nie musisz uzupełniać poziomu energii po każdej jeździe. Lepiej robić to tylko wtedy, gdy przewidywany zasięg nie wystarczy do przejechania planowanej trasy. Wygląda to podobnie jak w aucie spalinowym, którego nie dotankowujemy po każdej podróży.

W jakim momencie ładować samochód elektryczny i do jakiego poziomu?

W autach spalinowych wielu kierowców lubi mieć co najmniej połowę zbiornika paliwa. W elektryku nie jest to konieczne. Ładowanie samochodów elektrycznych lepiej wykonywać, gdy poziom energii zbliża się do końca. Oczywiście nie można dopuścić do sytuacji, gdy pojazd zatrzyma się z powodu braku prądu.

Poza tym – jak wiele baterii w urządzeniach – lepiej zakończyć ładowanie przed poziomem 100%. Pełne zasilenie akumulatorów jest potrzebne tylko raz na 2-3 miesiące dla wyrównania napięcia w ogniwach. W przeciwnym razie może dochodzić do przeciążania baterii i skracania jej żywotności.

Jakiego prądu używać do ładowania auta elektrycznego?

W świadomości społeczeństwa istnieją nieraz błędne przekonania co do sposobów uzupełniania energii w autach elektrycznych. Przede wszystkim można stosować różne typy prądu do zasilania baterii – od zwykłego gniazdka domowego, przez specjalny system ładowania bazujący na prądzie zmiennym lub szybkie ładowanie prądem stałym. Różnice widoczne są zwłaszcza w czasie uzupełniania akumulatorów.

W przypadku prądu zmiennego z domowego gniazdka pełne ładowanie samochodów elektrycznych może trwać nawet kilkadziesiąt godzin. Wszystko przez niską moc prądu, która wynosi maksymalnie 3 kW. Jeśli chcesz korzystać z szybszej ładowarki trójfazowej typu wallbox, możesz uzyskać moc zasilania na poziomie 22 kW. To skraca czas zasilania akumulatorów (w zależności od pojemności) do kilku godzin. Najlepsze efekty dają szybkie ładowarki prądu stałego, które ładują auto z mocą 150 kW lub większą. To sprzyja przywróceniu pełnej pojemności nawet po kilkunastu minutach.

Jeśli masz auto elektryczne lub chcesz je mieć, nie zapominaj o najważniejszych zasadach ładowania akumulatorów. Dzięki trzymaniu się ich baterie w samochodzie będą sprawne przez dłuższy czas. To przełoży się na większy zasięg i komfort jazdy.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.energy-on.pl/stacje-ladowania-do-samochodow-elektrycznych/dla-domu-i-dla-rolnika/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *