Czy łóżka piętrowe są bezpieczne
Porady

Czy łóżka piętrowe są bezpieczne?

Łóżka piętrowe mogą być idealnym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego, sypialni odpowiedniej dla nastolatków, a także dorosłych. Tego rodzaju łóżka świetnie sprawdzają się w szczególności w małych wnętrzach – zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na dużą oszczędność miejsca. Warto dowiedzieć się kiedy, dla kogo i w jakich pokojach łóżka piętrowe będą dobrym i bezpiecznym pomysłem.

Łóżka piętrowe – czy są bezpieczne?

Łóżko piętrowe jest odpowiednim rozwiązaniem już od momentu, gdy dzieci są na tyle duże, że nie mogą już spać w łóżeczku dziecięcym. Dobrym pomysłem jest wybranie modelu, w którym górne łóżko posiada specjalną barierkę po całym obwodzie, która ma na celu chronić dziecko przed ewentualnym upadkiem. W większości łóżek piętrowych stosuje się także specjalne bezpieczne schodki zamiast zwykłej drabinki, co ma na celu zapewnienie dzieciom bezpiecznego wchodzenia i schodzenia z łóżka. W niektórych modelach jest to także pewnego rodzaju element wzmacniający całą konstrukcję mebla.

Warto wiedzieć, iż łóżka piętrowe muszą spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące bezpieczeństwa, które obowiązują w krajach Unii Europejskiej, ażeby dopuszczono je do sprzedaży. Jeżeli chcemy zakupić tego rodzaju mebel do pokoju dzieci, ale mimo wszystko obawiamy się o ich bezpieczeństwo, zawsze można dokupić specjalne zabezpieczenie w postaci dodatkowej barierki i zamontować ją. Tego rodzaju element można także zdemontować w razie potrzeby, na przykład po kilku latach, gdy dzieci podrosną. Takie łóżko piętrowe jak najbardziej może być odpowiednie w pokoju nastolatków, oczywiście o ile starsze dzieci będą chciały nadal spać w takim łóżku.

Warto wspomnieć, iż wiele modeli łóżek piętrowych ma wbudowane specjalne elementy, które zapewniają dzieciom lub nastolatkom przestrzeń osobistą w postaci na przykład różnego rodzaju półek czy też szafek, na które można odłożyć książkę, notes lub misia.

Oszczędność miejsca

Jak już zostało wspomniane, łóżko piętrowe to duża oszczędność miejsca. Z tego względu tego rodzaju meble są wybierane zazwyczaj do małych pokoi, w których musi się zmieścić dwoje lub też kilkoro dzieci. Niewątpliwą zaletą łóżek piętrowych jest to, iż jeden tego rodzaju mebel zajmuje tyle samo przestrzeni, co jedno łóżko jednoosobowe, natomiast mieści dwoje dzieci. Warto mieć na uwadze, iż czasami w przypadku małego pokoju i kilku osób, które zamieszkują dane pomieszczenie łóżka piętrowe, okazują się wręcz jedynym możliwym rozwiązaniem.

Łóżko piętrowe dla jedynaka?

Co ciekawe, łóżka piętrowe można z powodzeniem stosować także w jednoosobowych pokojach, które są małe. Niektóre modele dostępne na rynku mają na dole zamiast łóżka biurko lub też komodę, natomiast miejsce do spania znajduje się wyłącznie na piętrze. Jest to dobry pomysł nie tylko w przypadku pokoju dziecka w wieku szkolnym, ale także nastolatka, który będzie mógł uczyć się przy biurku pod łóżkiem i przy okazji będzie mieć więcej przestrzeni w pomieszczeniu, gdzie będzie można umieścić inne elementy lub też zostawić miejsce na zabawę, lub ćwiczenia fizyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *