3 praktyczne informacje na temat zlewozmywaków granitowych
Zlewozmywaki granitowe kojarzą się z elegancją, luksusem i dobrym gustem. Konsumenci cenią je też ze względu na trwałość i elegancki wygląd. Zastanawiasz się nad instalacją zlewozmywaka granitowego w swojej kuchni? Oto 3 praktyczne informacje na temat zlewów kompozytowych!
Jak wybrać zlewozmywak granitowy? Cechy i właściwości zlewów z konglomeratu
Popularność zlewów granitowych to przede wszystkim zasługa materiału, z którego są wykonywane. Warto wiedzieć, że „zlewozmywaki granitowe” to tak naprawdę zlewy konglomeratowe, nazywane inaczej kompozytowymi. Produkty powstają z połączenia piasków kwarcowych z żywicami – masa jest odlewana i utwardzana w specjalnych formach, dzięki którym zyskują właściwy kształt. Jeśli potrzebujesz dobrej jakości zlewozmywaka granitowego, poszukaj produktu, który składa się przynajmniej z 70% kruszywa i 30% żywicy. Wysoka zawartość kruszywa świadczy o doskonałej jakości zlewu.
Ponieważ kompozyt jest jednym z najtrwalszych materiałów stosowanych do produkcji zlewozmywaków, modele granitowe charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością oraz odpornością na wysokie temperatury i zarysowania. To nie koniec ich zalet! Dla nabywców niezwykle ważne jest to, że powierzchnia zlewów granitowych jest gładka i przyjemna w dotyku. Ponadto kompozyt nie ma tendencji do odbarwiania się i kruszenia. Odpowiednio pielęgnowany przez długi czas zachowuje idealny stan.
Zlew granitowy – szeroka gama kolorów
Tym, co odróżnia zlewy granitowe od modeli wykonanych ze stali, jest ich dostępność w wielu wariantach kolorystycznych. Możliwości są w zasadzie nieograniczone! Wybór konkretnej barwy zależy oczywiście stylu kuchni. Do klasycznych wnętrz doskonale pasują zlewozmywaki w neutralnych, stonowanych kolorach, takich jak beżowy czy szary. W kuchniach nowoczesnych (np. w stylu loftowym) znakomicie sprawdzą się z kolei modele czarne lub granatowe. Produkty o uniwersalnym designie znajdziesz m.in. w ofercie Kuchinox.
Więcej o doborze zlewozmywaków dowiesz się z artykułu Zlewozmywaki granitowe – wady i zalety oraz sposoby doboru.
Wielkość i kształt zlewozmywaków granitowych
Szeroki wybór rodzajów i rozmiarów zlewozmywaków granitowych pozwala na znalezienie modelu idealnie dopasowanego do każdej kuchni. Największym powodzeniem cieszą się warianty jednokomorowe z ociekaczem lub półociekaczem. Ponieważ zlewy konglomeratowe wybierane są do nowoczesnych, dobrze wyposażonych kuchni, jedna komora okazuje się zazwyczaj wystarczająca.
Znakomitymi przykładami ergonomicznych zlewozmywaków są produkty z kolekcji Celebes, Hunter i Rab z asortymentu Kuchinox. Te uniwersalne modele pasują do szafek o szerokości 50 cm, a w ich pojemnych komorach można umyć nawet dużą liczbę naczyń. Praktyczne ociekacze lub półociekacze przydają się z kolei do rozmrażania mięsa i warzyw. Ponadto można postawić na nich małą suszarkę do naczyń.
Jak czyścić zlewozmywak granitowy – krok po kroku
Zastanawiasz się, jak dbać o zlewozmywak granitowy? Aby produkt przez długi czas zachował idealny stan, trzeba pamiętać o jego regularnej pielęgnacji. Warto wybrać jedną, stałą porę czyszczenia elementu. Czynność tę najlepiej jest przeprowadzać wieczorem, by usunąć ze zlewozmywaka wszystkie zabrudzenia nagromadzone podczas przyrządzania posiłków.
Najprostszą i najbezpieczniejszą metodą jest oczyszczanie granitowej powłoki za pomocą delikatnej gąbki i niewielkiej ilości płynu do naczyń. Po delikatnym, ale dokładnym przetarciu całej powierzchni, całość należy spłukać obficie wodą i wytrzeć do sucha bawełnianą szmatką lub papierowym ręcznikiem. Wycieranie zapobiega osadzaniu się na zlewie nieestetycznego osadu z kamienia.
Jak zamontować zlewozmywak granitowy?
Sposób montażu zlewozmywaka granitowego zależy od rodzaju produktu. Dostępne na rynku zlewy konglomeratowe można podzielić na podwieszane i wpuszczane. Pierwsze sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach – krawędzie modeli montowanych od spodu szafki nie są widoczne na powierzchni blatu. Osadzenie zlewu podwieszanego wymaga wykonania otworu w blacie i odpowiedniego wykończenia, więc montaż warto zlecić specjaliście.
Zlewozmywaki wpuszczane w blat wystają lekko ponad jego powierzchnię. W celu ich montażu, podobnie jak w przypadku zlewów podwieszanych, należy przygotować otwór. Komora osadzana jest jednak nie od dołu szafki, a od góry. Podczas instalacji warto uszczelnić krawędzie zlewu, co nie tylko zabezpieczy produkt przed zabrudzeniami, ale też ochroni blat przed wilgocią.
Podsumowanie
Zlewy granitowe to ponadczasowe rozwiązanie, które świetnie sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych kuchniach. Trwałość i solidność konglomeratu dają gwarancję długotrwałego użytkowania elementu. Zlewozmywaki kompozytowe występują w wielu kształtach i wariantach kolorystycznych, dzięki czemu można wybrać produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb.